
Zgromadzenie Ogólne GÉANT było również okazją do rozmów pomiędzy reprezentantami poszczególnych sieci naukowych.
W spotkaniu wziął udział stały reprezentant PIONIERa w Zgromadzeniiu Ogólnym – Artur Binczewski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
W początkowej części posiedzenia zabrała głos przedstawicielka DG CONNECT Komisji Europejskiej Gulia Gasperini, która podkreślała znaczenie sieci NREN w realizacji strategii An International Digital Strategy for the European Union, opublikowanej kilka dni wcześniej w formie komunikatu Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Szczególnie odnosiła się do roli sieci naukowych i infrastruktury cyfrowej w działaniach związanych z implementacją strategii tzw. Global Gateway oraz planu działań AI Continent.
Jednym z kluczowych punktów posiedzenia była także dyskusja nad planem opracowania aktualizacji strategii GÉANT na lata 2026-2030 prowadzona przez Lise Fuhr, CEO GÉANT.
Strategia, której ogłoszenie zaplanowane jest na czerwiec 2026 roku, jest obecnie opracowywana i konsultowana na wielu poziomach – w szczególności, w ramach prac zespołu zarządzającego GÉANT, a także członków Zgromadzenia Ogólnego. Wkład do strategii wnoszą również uczestnicy warsztatów społeczności GÉANT, m.in. GÉANT Community Programme, SIG-MSP (Management of Service Portfolios) oraz GÉANT CTO.
– Strategia będzie odpowiedzią na nowe wyzwania jakie pojawiły się wobec GÉANT w ostatnim okresie. – komentuje Cezary Mazurek, członek Rady Dyrektorów GÉANT. – Dotyczą one przede wszystkim zawirowań związanych z sytuacją geopolityczną oraz nowych modeli finansowania coraz częściej stosowanych przez Komisję Europejską. Przy tych zewnętrznych czynnikach niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiednio konkurencyjnej i adekwatnej do potrzeb oferty usług GÉANT oraz NRENów dla społeczności naukowej.
Podczas spotkania wybrano również nową przewodniczącą NIAC (Network Infrastructure Advisory Committee) którą została Ieva Muraškienė z NORDUnet. Zastąpiła Ona na tym stanowisku Ronana Byrne z HEAnet.
Magdalena Baranowska-Szczepańska