Kategorie
#Technologie: Aktualności

GÉANT: sieć, chmura i bezpieczeństwo

PIONIER News, 03.2025, #041

35. posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego GÉANT miało miejsce w Poznaniu w pierwszych dniach marca. Ze strony PCSS udział w nim wzięli stali reprezentanci sieci PIONIER – Artur Binczewski i Raimundas Tuminauskas, a także w roli obserwatora nowy Pełnomocnik Dyrektora Instytutu ds. PCSS – Robert Pękal. W ramach członkostwa w BoD, które prowadzi całe posiedzenie, w Zgromadzeniu Ogólnym brał również udział dr inż. Cezary Mazurek.

Kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności projektu GÉANT dyskutowało nad najważniejszymi kwestiami związanymi m.in. z budżetem projektu, kolejnymi fazami etapów wdrażania usług oraz realizacją złożonych planów inwestycji. Spotkanie było także okazją do przestawienia wniosków i pomysłów do realizacji z perspektywy sieci narodowych.

W Poznaniu odbyły się również wybory. Dragana Kupres (CARNET), Leonie Schäfer (DFN), Ramaz Kvatadze (GRENA) – tych trzech członków zostało wybranych lub ponownie wybranych do Komitetu Planowania Projektu GÉANT (GÉANT Project Planning Committee, GPPC) – organu przedstawicieli NREN. Nadzoruje i kieruje on planowaniem i składaniem wniosków, w tym tych mających na celu realizację Horyzontu Europa GN5-FPA, w który angażuje się Stowarzyszenie GÉANT. Komitet zawsze stara się, aby reprezentowany był szeroki zakres wiedzy specjalistycznej we wszystkich obszarach tematycznych, w tym sieci, chmury czy bezpieczeństwo.

– W imieniu społeczności GÉANT chciałbym podziękować nominowanym i nominującym oraz powitać naszych nowych i ponownie wybranych członków – powiedział w Poznaniu Tryfon Chiotis, Chief Programmes Officer i współprzewodniczący GPPC. – Skorzystam również z okazji, aby podziękować naszym obecnym członkom za ich ciągłą służbę – to dobre przypomnienie o całej ciężkiej pracy za kulisami, która przyczynia się do sukcesu projektów GÉANT.

Cały tydzień z GÉANT w Poznaniu był także okazją do zaprezentowania uczestnikom infrastruktury sieci PIONIER, laboratoriów CB PIO (w tym komputerów kwantowych oraz infrastruktury czasu i częstotliwości), a także rozmów dotyczących budowy europejskiej infrastruktury komunikacji kwantowej QCI, z udziałem PIONIER-Q.

Magdalena Baranowska-Szczepańska