
Europejskie Targi Nauki powstały z inicjatywy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Grupy MTP. To platforma do interakcji między naukowcami i biznesmenami – stoiska uczelni wyższych, kół naukowych i startupów sąsiadują ze stoiskami firm z całego świata, które prezentują najnowsze rozwiązania dla przemysłu.
Celem targów jest promocja osiągnięć polskich instytutów badawczych, uczelni wyższych i startupów technologicznych, a także innych organizacji działających na rzecz rozwoju nauki i technologii.
Program tegorocznych Europejskich Targów Nauki obfitował w panele dyskusyjne w ramach konferencji poświęconej współpracy nauki z gospodarką. Tłumy słuchaczy przyciągnął wykład inauguracyjny znanego nie tylko w świecie naukowym fizyka teoretyka i artysty – prof. Andrzeja Dragana, zatytułowany „Czy maszyny mogą myśleć?”. Trzeciego dnia, trwających podczas Targi ITM Industry Europe, Europejskich Targów Nauki, odbył się bardzo interesujący panel dyskusyjny pt. “Zastosowanie sztucznej inteligencji w nauce”, w którym uczestniczył m.in. Michał Goszczyński – Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marek Magryś – p.o. Dyrektora ACK CYFRONET AGH. Dyskusja była bardzo ożywiona i po jej zakończeniu rozmowy przeniosły się w kuluary i na stoiska.
– Wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Dragana „Czy maszyny mogą myśleć?” otwierający Europejskie Targi Nauki w Poznaniu stanowił intelektualny wstęp do wydarzenia skupiającego się na dialogu nauki, technologii i biznesu. Profesor poruszył w nim zagadnienia z pogranicza fizyki, filozofii i sztucznej inteligencji, zastanawiając się nad różnicami między ludzkim myśleniem a algorytmicznym działaniem maszyn. Ten interdyscyplinarny wykład skłaniał do refleksji nad możliwościami i ograniczeniami AI oraz nad etycznymi i filozoficznymi konsekwencjami jej rozwoju. Był inspirującym wstępem do dalszych dyskusji o roli sztucznej inteligencji w nauce i społeczeństwie – mówi Urszula Grygier-Soboń – Zastępca Pełnomocnika Dyrektora ICHB ds. PCSS.
Oprócz wcześniej wspomnianego przedstawiciela z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wśród uczestników poszczególnych sesji oraz wystawców znaleźli się przedstawiciele takich Jednostek Wiodących z Konsorcjum PIONIER jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Magdalena Baranowska-Szczepańska