
Pomimo że Wielka Brytania nie jest już krajem Europejskiej Wspólnoty i transfer całego sprzętu w dwóch ciężarówkach wymagał specjalnej dokumentacji celnej, na szczęście obyło się tym razem bez większych problemów. Wielki teatr, Brighton Dome, którego historia sięga XIX wieku, a który rozpoczął swoje życie jako królewskie stajnie, ugościł tym razem uczestników konferencji TNC hasłem „Brighter Together”.
Co prawda przy takiej liczbie uczestników (ponad 800 z 70 krajów) trudno było o „together” na wszystkich sesjach, dlatego też organizatorzy wynajęli dodatkowo przestrzenie pobliskiego hotelu oraz… kościoła Unitarian, aby zmieścić cały konferencyjny program. Niemniej jednak podczas imprez wieczornych, towarzyszących TNC, udało się spotkać z wieloma przedstawicielami bliźniaczych instytucji badawczych i sieciowych z całego niemal świata.
Kolejny już raz PCSS odpowiadał za oprawę konferencji – za światło, dźwięk, muzykę, grafikę, oficjalne otwarcie imprezy, wsparcie rejestracji i narzędzi online. Rozpoczęliśmy występem zespołu na żywo – jak na scenę, która gościła premierowe wykonanie „Dark Side of the Moon” Pink Floyd w 1972 roku czy wygraną Abby na Eurowizji w 1974 roku z piosenką „Waterloo” przystało! Wykorzystaliśmy czarno-białe zdjęcia archiwalne z Brighton, żeby je pokolorować na otwarcie i sprawić, że cztery wielkoformatowe ekrany LED zabłysną „brighter” pełnią kolorów podczas kolejnych sesji.
TNC w Brighton było pierwszą konferencją nowej CEO GÉANT – Lise Fuhr, która doskonale poradziła sobie w roli prowadzącej. Zresztą, jak co roku, nowinek było znacznie więcej. Sesje Lightning Talk były nieco odchudzone, tak, że starczyło czasu na rozmowy panelowe z prezenterami, a przestrzeń wystawy znalazła się tym razem w hali Corn Exchange, gdzie odbywały się także dodatkowe prelekcje… tylko dla posiadających słuchawki, by nie zakłócać rozmów na stoiskach. To było prawdziwe targowisko, zorganizowane na kształt kolorowego rynku, jarmarku partnerów reprezentujących krajowe i regionalne sieci badawcze i edukacyjne, szkoły, uczelnie wyższe, dostawców technologii oraz przedstawicieli najbardziej innowacyjnych projektów naukowych z całego świata.
Uczestnicy konferencji mieli niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, co było szczególnie widoczne na stoisku PIONIER-a i PCSS, gdzie zaprezentowano ponad 10 projektów (szczegóły dostępne w osobnym artykule: https://www.news.pionier.net.pl/projekty-pioniera-na-tnc25/). Zaznaczona została także działalność sieci oraz Konsorcjum PIONIER. Nasza przestrzeń wyróżniała się nowoczesnym ekranem LED o wymiarach 3 × 2,5 metra, na którym prezentowane były dedykowane, animowane materiały wizualne. Goście mieli również okazję poczęstować się firmowymi krówkami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, wywołując uśmiechy i zachęcając do inspirujących rozmów.
Intensywny czas pobytu w kolorowym mieście Brighton zakończył się zaproszeniem na przyszły rok. Tym razem TNC zmierza do Skandynawii, na drugą stronę Bałtyku – do Helsinek!
Wojciech Bohdanowicz, Damian Niemir