Kategorie
#Technologie: Aktualności

Czwarta wersja eduMEET

Czwarta odsłona eduMEETa ewoluuje w ulepszoną wersję, z przebudowaną architekturą i serią innowacyjnych funkcji.

Usługa została całkowicie przepisana od podstaw, upraszczając otwarty kod (i tym samym ułatwiając programistom zapoznanie się z nim), przy użyciu najnowszych standardów wdrożeniowych i jednocześnie odświeżając wygląd interfejsu. Ale tym razem to także zmiana skali: dystrybuowana i skalowalna architektura pozwala teraz na współpracę odległych węzłów medialnych, aby obsługiwać duże i bardzo liczne sale spotkań.

Deweloperzy pracowali również nad wprowadzeniem zestawu nowych funkcji, które teraz wprowadzają eduMEET na poziom równy najpopularniejszym rozwiązaniom komercyjnym. Tym razem można będzie korzystać zarówno z funkcji „breakout rooms” (dzielenie dyskusji na mniejsze grupy), silników transkrypcyjnych (niemal unikalna funkcja w kontekście bezpłatnego oprogramowania do wideokonferencji), rozmycia tła, zwiększonej liczby jednocześnie widocznych użytkowników (do 49!) i wyraźnie widocznej poprawy wydajności.

eduMEET już teraz znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, stając się wsparciem złożonych systemów oprogramowania. Jest on wykorzystywany w obszarach telemedycyny, edukacji, sztuk performatywnych (czy choćby gier RPG). Ale przyszłość tego oprogramowania nie będzie jednak ograniczona wyłącznie do jego rozwoju technicznego. Wydanie wersji 4 jest zgodne z trwającymi pracami nad wydzieleniem eduMEET z inicjatywy opartej na projekcie GÉANT do pełnoprawnego rozwiązania finansowanego przez społeczność open source.

Damian Niemir