Kategorie
#Ludzie: Aktualności

Dobrze symulowany atak

Co by się stało, gdyby na kilka godzin przed dużą konferencją, w serwerowni obsługującej technicznie całe wydarzenie z niewiadomych przyczyn zdarzył się permanentny brak prądu? Do tego w mediach przewijałyby się nieprzychylne dla organizacji wypowiedzi skrajnie działającej politycznie frakcji, którą oskarża się o sabotaż wielu kluczowych systemów? Przed tygodniem taką wyimaginowaną, ale całkiem realną historię ćwiczono w CBPIO podczas kolejnego szkolenia z zarządzania kryzysowego CLAW Meeting.

Podczas szkoleń z zarządzania kryzysowego dla międzynarodowej społeczności związanej z projektem GÉANT, powstał pomysł na fikcyjne państwo w środku Europy – Guilder, w którym działa sieć badawczo-akademicka GuilREN. Co roku uczestnicy wciągani są w kolejne scenariusze zarządzania nieprzewidywalnymi sytuacjami, które dotyczą specjalistów od komunikacji, inżynierów sieci, dyrektorów NRENów czy instytucji współpracujących z sieciami naukowymi. Zespół PCSS, wspomagając wydarzenie, opracowuje atrakcyjny i wzbogacony multimediami świat symulacji rozwiązywania nowych problemów zarządzania sytuacjami niecodziennych wydarzeń. Oczywiście jest kilka rozwiązań, podpowiedzi, presja czasu i zdenerwowanych osób spoza GuilREN. Wszystko po to, by w kontrolowanych warunkach nauczyć się procedur i sposobów radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. W salach konferencyjnych – telewizory wyświetlające kontekstowe multimedia, kamery, które podglądają działania grup i mikrofony, które je podsłuchują – wszystko na żywo w studio zaaranżowanym na Control Center organizatorów podglądających także decyzje teamów, deklarowane w specjalnym, webowym narzędziu.

W 2023 roku – realne spotkanie w Poznaniu, za to w Guilder – duża konferencja organizowana w mieszczącym się na zachodzie kraju akademickim mieście Oeucumene – „Big E Power Meeting”. Ważnie goście, bogaty program, a królowa, Anna van Dyson, ma otworzyć to prestiżowe spotkanie. Z tym, że w środku nocy okazuje się, że ktoś umyślnie (a może wcale nie?) przerwał dostęp prądu do serwerowni, w której znajduje się infrastruktura obsługująca m.in. to spotkanie… Walka z czasem i z odpowiednim podjęciem działań, pięć równoległych zespołów we wszystkich salach konferencyjnych na parterze CBPIO. Tym razem warsztat podzielony nawet na dwie części, na dwa dni przedzielone wspólną kolacją, podczas której mogliśmy do całej historii dołożyć jeszcze dalsze elementy budowania świata: legendy, wiersze poetów sprzed 300 lat w oryginalnym języku guildish (stworzonym zresztą specjalnie do celów spotkań CLAW) i edykty rodów królewskich sprzed wielu wieków.

 

Sporo zabawy, dyskusji, budowania zespołu liderów, podejmowania decyzji, grywalizacji i wniosków, z którymi specjaliści z całej Europy wracają do swoich narodowych sieci. Bo, kiedy padło pytanie o to, gdzie już przydarzyły się sytuacje kryzysowe, można było zobaczyć las rąk. A, że scenariusze nie bazują na wymyślonych sytuacjach „od zera”, tylko powstają w oparciu o prawdziwe, zanonimizowane zdarzenia, CLAW po raz kolejny przygotował blisko 80 osób na mniejsze i większe kryzysy. A w przyszłym roku… Bo to przecież nie koniec zwykłych, codziennych kłopotów u operatora sieci GuilREN!

Damian Niemir