Kategorie
Wstępniak

Dwadzieścia lat minęło!

Wzruszeni, ale i z wielką radością witamy dziś Państwa na łamach naszego wyjątkowego, specjalnego wydania newslettera PIONIER News. Jest on wyjątkowy, bo wpisuje się w obchody 20-lecia Konsorcjum PIONIER, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Poznaniu. Dziś proponujemy Państwu podróż w czasie do przeszłości. Na naszych łamach goszczą bowiem wybitni naukowcy i specjaliści, którzy napisali swoje wspomnienia!

Przypomnijmy, że Konsorcjum zawiązane zostało 25 listopada 2003 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Właśnie tam przedstawiciele 22 Jednostek Wiodących MAN i KDM podpisali umowę o utworzeniu „Konsorcjum PIONIER Akademickich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy”, w oparciu o przyjęty przez Komitet Badań Naukowych program „PIONIER: Polski Internet Optyczny – Zaawansowane aplikacje, usługi i technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego” (KBN, Warszawa 2000), „Porozumienie o budowie i eksploatacji Ogólnopolskiej Sieci Optycznej jednostek naukowo-akademickich PIONIER” (Poznań, 25.04.2001) oraz “Porozumienie o utworzeniu Konsorcjum na rzecz eksploatacji i użytkowania Ogólnopolskiej Sieci Optycznej jednostek naukowo-akademickich PIONIER” (Gliwice, 31.07. 2001). 

W przyszłym tygodniu, we wtorek 12 września, w głównej siedzibie PCSS przy ul. Jana Pawła II 10 w Poznaniu, odbędzie się konferencja „PIONIER e-Infrastructure Summit 2023”, która będzie połączona z obchodami 20-lecia Konsorcjum PIONIER oraz 30-leciem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

A my już dziś na łamach piórem prof. Jana Węglarza, dr. Macieja Stroińskiego, prof. Romana Wyrzykowskiego, dr. Stanisława Starzaka, dr. Tomasza Wolniewicza, a także Mirosława Czyrnka, Marka Bazylego i Piotra Sąsiedzkiego  prezentujemy galerię wspomnień ważnych pionierowych dat, wydarzeń, projektów i postaci. To wyjątkowa chwila, która z pewnością wielu z Państwa przeniesie w dawne czasy, a tym Czytelnikom, którzy dołączyli do naszej społeczności niedawno, nakreśli obraz tego, co musiało się wydarzyć, by być w tym miejscu, w którym znajdujemy się dziś.

Miłej lektury,
Magdalena Baranowska-Szczepańska