Kategorie
#Technologie: Aktualności

Nowe optyczne komputery kwantowe w ramach PIONIER-Q

Systemy nowych komputerów, które zakupiono w ramach projektu PIONIER-Q, integrowane będą z infrastrukturą HPC PCSS oraz wykorzystywane w hybrydowych algorytmach obliczeń kwantowo-klasycznych.

Technologia fotonicznych komputerów jest jedną ze ścieżek rozwoju technologii obliczeń kwantowych. Dzięki temu maszyna kwantowa przyspiesza wykonywanie takich zadań, jak np.: klasyfikacja obrazów czy problemów związanych z generatywnym AI, a więc rodzajem sztucznej inteligencji, który koncentruje się na tworzeniu nowych, nieistniejących wcześniej danych lub dzieł, takich jak tekst, obrazy, dźwięk czy wideo.

Praca tego systemu polega na generowaniu, wykorzystaniu pojedynczych fotonów i interakcji pomiędzy nimi, jako sposobu prowadzenia obliczeń kwantowych. Rozwiązanie firmy ORCA posiada unikalne pętle dla propagacji fotonów, które są wykorzystywane, jako rodzaj pamięci i umożliwiają wykonanie operacji takich jak splątanie pomiędzy sobą fotonów. To jest jednym z kluczowych elementów wykorzystywanych w obliczeniach kwantowych – mówi Piotr Rydlichowski, specjalista od komunikacji kwantowej w PCSS.

Optyczne komputery kwantowe, które dotarły do Poznania, na aktualnym etapie nie wymagają skomplikowanego chłodzenia kriogenicznego, pozwalają na skalowanie oraz szerokie wykorzystanie istniejących technologii fotonicznych. Aktualnie są w trakcie pełnego uruchamiania, aby móc wykorzystać ich możliwości w projekcie PIONIER-Q.

Projekt PIONIER-Q jest realizowany na infrastrukturze sieci PIONIER. To umożliwia użytkownikom i instytucjom testowanie oraz weryfikację technologii komunikacji kwantowej. Szczególny nacisk postawiono na kryptografię kwantową, która jest jednym z ważniejszych obszarów wykorzystania technologii kwantowych. Konsorcjum PIONIER jest krajowym liderem w komunikacji kwantowej, a projekt PIONIER-Q koordynowany jest przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Gabriela Jelonek