Kategorie
#Technologie: Aktualności

Trwa budowa bezpiecznego łącza Poznań – Warszawa

W 2021 roku w Poznaniu uruchomiono pierwszy system do tzw. komunikacji i kryptografii kwantowej. To pierwszy w Polsce tego typu projekt, który działa w operacyjnym środowisku telekomunikacyjnym. Gwarantuje on bezpieczne połączenia sieciowe, odporne na ataki hakerskie.

Bezpieczną transmisję uruchomiono pomiędzy oddalonymi od siebie o 7 km serwerowniami Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy ul. Wieniawskiego i ul. Jana Pawła II. Wykorzystano do tego istniejącą infrastrukturę światłowodową POZMAN tzw. włókien ciemnych, czyli światłowodów, którymi aktualnie nie jest prowadzony żaden ruch sieciowy.

Bardzo podobne działania PCSS realizuje w projekcie europejskim OPENQKD. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.

Kolejnym krokiem w rozwoju przesyłania kluczy kryptograficznych w Polsce jest integracja systemu i podłączenie do niego większej liczby usług. Konieczne do tego jest sprawdzenie różnych scenariuszy, usług i zaangażowanie wielu użytkowników końcowych.

Na początku kwietnia 2022 roku PCSS odebrał elementy do budowy długodystansowego łączą w technologii Quantum Key Distribution na łączach sieci PIONIER na trasie Poznań – Warszawa, które powstaje w ramach prac prowadzonych w projekcie NLPQT. Łącze będzie oparte na założeniu tzw. węzłów zaufanych, które pozwalają zwiększyć fizyczny zasięg połączenia QKD i połączyć więcej niż jeden segment włókien światłowodowych. Infrastruktura połączenia QKD Poznań – Warszawa pozwoli na kontynuowanie prac związanych z technologią QKD w ramach projektu NLPQT. Długodystansowe łącze QKD pozwoli także na kontynuowanie prac integracyjnych tej technologii z systemami transmisyjnymi technologii DWDM oraz infrastrukturą sieci PIONIER

– W kolejnych etapach wyjdziemy poza sieci miejskie i zbudujemy kolejne łącza międzymiastowe na bazie sieci i usług PIONIER. Wyzwania to przede wszystkim nowa technologia, wymagająca zrozumienia oraz specyficzne wymagania odnośnie sieci operacyjnej – mówi Piotr Rydlichowski, specjalista komunikacji kwantowej z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Prace postępują zgodnie z planem, obecnie analizowane są koncepcje połączenia QKD połączenia między Poznaniem i Warszawą.

Także Unia Europejska uruchamia obecnie inicjatywę, która ma pokryć całą wspólnotę siecią umożliwiającą bezpieczne szyfrowanie danych oraz kwantową komunikację.

Szyfrowanie informacji to nieodłączny element praktycznie każdej dziedziny życia, począwszy od zabezpieczania transakcji bankowych, po pocztę elektroniczną. Kryptografia kwantowa z powodzeniem jest już stosowana w ramach projektu OPENQKD w Genewie, gdzie wykorzystuje się ją do zapewnienia ultrabezpiecznego przechowywania aktywów cyfrowych dla instytucji finansowych, takich jak: banki centralne, globalni depozytariusze, giełdy kryptowalut i dla zarządzających aktywami. Technologia Quantum Key Distribution wykorzystywana jest operacyjnie także w Chinach.

Gabriela Jelonek