Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

PIONIER.TV Ośrodki

Nazwa “Platon” powstała wraz z koncepcją projektu. Nie ma nic wspólnego z greckim filozofem; to skrót oznaczający Platformę Obsługi Nauki.

Scena 1. (Wielki newsroom pełen zastygłych postaci. Przy każdym biurku kilka osób wpatrzonych w zajmujący całą ścianę ekran. Ciszę przerywa ostry dźwięk uderzenia w klawisz, zbliżenie klawiatury i drżącej dłoni)

Szef – Mamy to!

(Wybuch radości zgromadzonych w newsroomie. Na wielkim ekranie strona główna ”PlatonTV”.)

Start PlatonTV to nie był tak spektakularny “big day”, ale wiele lat ciężkiej pracy. Pracy wykonanej w dużej mierze przez Mirosława Czyrnka, który wraz z Szefem (dr. inż. Cezarym Mazurkiem) koordynował realizację tej usługi. Zastępca Kierownika Usługi U5 Mirosław Czyrnek przyznaje, że to było wyzwanie, ale zaraz dodaje: “Temat angażował wszystkich członków Konsorcjum – wspólne przetargi. Ale później też uruchomienie sprzętu i wdrożenie do eksploatacji we wszystkich sieciach MAN”.

W pierwszej scenie naszego filmu musielibyśmy więc poprowadzić kilkanaście wątków równoległych – “6 studiów produkcyjnych, 15 studiów nagrań, 1 wóz realizatorski, 36 kamer i 24 światłowodowe tory kamerowe, światło, dźwięk, postprodukcja, … wszystko to, co potrzeba od strony technologicznej, by produkować treści audiowizualne i realizować transmisje na żywo”.

Mielibyśmy więc dramatyzm i zawrotną dynamikę, bo przypominam, że mamy tu 22 miejsca akcji – wszystkie MANy. I na koniec mocne podsumowanie inżyniera Czyrnka: “W obszarze infrastruktury IT – wdrożonej w sieciach MAN: łącznie ponad 120 serwerów, ponad 1400 dysków twardych. Łączna zainstalowana moc elektryczna to 116,5kW”.

Nazwa “Platon” powstała wraz z koncepcją projektu. Nie ma nic wspólnego z greckim filozofem; to skrót oznaczający Platformę Obsługi Nauki. W ramach projektu PLATON, kierowanego przez dr. inż. Macieja Stroińskiego w latach 2008 – 2012, powstało 5 usług działających w oparciu o sieć PIONIER. M.in. usługa naukowej interaktywnej telewizji HD. “Celem było stworzenie przestrzeni, w której naukowcy mogą opowiadać społeczeństwu nad czym pracują, podejmować trudne tematy w przystępny sposób. Szeroko pojęta promocja i popularyzacja nauki. Bez ograniczeń ramówki “zwykłej telewizji” wyjaśnia Mirosław Czyrnek i wspomina: “Kilka lat później PlatonTV został wyróżniony w konkursie “Popularyzator nauki” (PAP – Nauka w Polsce/MNiSzW – 2016)”.

Na zdjęciu:  2016 rok, I Zjazd PlatonTV. Nasz ogólnopolski zespół telewizyjny, który zapracował na to wyróżnienie.

W roku 2020 PlatonTV zmienił nazwę na PIONIER.TV. Powstał też nowy portal, cały czas udoskonalany przez naszych deweloperów. To malownicza grupa, o której pracy przydałby się osobny artykuł. Tutaj mamy miejsce tylko na kilka mocnych faktów; właśnie zakończyli akcję przeniesienia tysięcy metadanych z PlatonTV na nasz główny portal. Zaenkodowali w sumie 6671 materiałów, o łącznym czasie trwania ponad 2500 godzin. Gdyby jedna osoba chciała obejrzeć wszystkie materiały i oglądała je przez 8 godzin dziennie, to zajęłoby jej to prawie rok. Dość powiedzieć, że zajmują 23TB! A prace się jeszcze nie skończyły. Materiały będą dodawane, portal poprawiany, jak to w pracy deweloperskiej musi być.

Możemy jednak z pełną odpowiedzialnością ogłosić podstronę “PIONIER.TV Ośrodki” za otwartą.

Teraz mamy wszystko “pod ręką”; wyprodukowane wspólnie cykle programowe na stronie głównej (PIONIER.TV), a na podstronie “PIONIER.TV Ośrodki” tysiące materiałów autonomicznie wyprodukowanych przez MANy w latach 2012 – 2020.

Można tu znaleźć setki zarejestrowanych wykładów, konferencji, inauguracji roku akademickiego, relacji z Juwenaliów i festiwali naukowych, dziesiątki newsów …

Otrzęsiny, jubileusze, koła naukowe i projekty. Programy o intrygujących tytułach “Od wybuchu do magistra”, “Tropem łosia”, “Od stresu do sukcesu”, “Przez żołądek do serca kobiet” czy “Wielka bitwa balonowa”. Koncerty, kawiarenki naukowe, gale dyplomowe…

Materiały zostały ułożone w kolekcje przypisane poszczególnym MANom.

Przeglądając “PIONIER.TV Ośrodki” można powiedzieć, że z pewnością jest tam ogrom materiałów filmowych, które mają dużą wartość historyczną. To cenne i bogate archiwum. Niemożliwe wydaje się  więc wybrać jeden program na podsumowanie. A jednak może mi się udało.  Nie ma w nim VIPów ze świata nauki, nie dokumentuje żadnego ważnego naukowego czy akademickiego wydarzenia. Nie jest to nasza najlepsza realizacja, bo też chyba najtrudniejsza jakiej można się było podjąć. Ale będzie to świetne zakończenie, prawdziwy happy end  naszej “filmowej” opowieści. Dokumentuje bowiem niezwykły zapał i radość z … tworzenia telewizji. Odważny pomysł, mnóstwo pracy i to co najważniejsze – ludzie, od szefów, przez realizatorów do wykonawców. Napisy końcowe trwają w tym 10-cio minutowym programie 4 minuty!

Scena końcowa. (Jest rok 2012, kwietniowy wieczór. Przed budynkiem Politechniki Białostockiej zatrzymuje się samochód. Jest pomarańczowy …)

https://osrodki.pionier.tv/wideo/biaman/lipdub-juwenaliowy/

Ewa Menzfeld