Kategorie
#Technologie: Aktualności

CLAW Meeting

Było interaktywnie, multimedialnie i zaskakująco, czasem z elementami humorystycznymi, a czasem także wywołującymi w uczestnikach realny stres, ale na tym właśnie polegają takie ćwiczenia. Oprócz regularnych warsztatów na tym dwudniowym spotkaniu można było wziąć udział także w specjalnie przygotowanej, kilkugodzinnej interakcji na żywo.

Pod koniec listopada w przestrzeniach Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego w Poznaniu wspólnie szkoliliśmy, omawialiśmy i tworzyliśmy strategie zarządzania kryzysem, odbyliśmy praktyczne ćwiczenia i rozmowy z mediami, i wreszcie – co zawsze jest najbardziej oczekiwanym elementem spotkania – zorganizowaliśmy trzygodzinne ćwiczenie fabularne, odgrywając role w symulowanym środowisku wyimaginowanego europejskiego Królestwa Guilder, pracując dla akademickiej sieci GuilREN…

 

 

W pięciu salach jednocześnie trwały ustalenia grup, których członkowie wcielali się w inżynierów, specjalistów od komunikacji i kierownictwa NRENu. Specjalnie na tę okazję powstały materiały, multimedia i elementy z pogranicza teatru, gry i interaktywnego spotkania, a do jego obsługi powstała specjalna aplikacja dla użytkowników, w której pojawiały się co chwila nowe informacje budujące fabułę kryzysu i spływające nowe dane. W trakcie można było „zadzwonić” do kilku ważnych osób, udzielających dodatkowych informacji (wypowiedzi nagrane wcześniej, którymi umiejętnie sterowali trenerzy grup, były specjalnie przygotowane z efektem dźwiękowym upodabniającym głos do rozmowy telefonicznej).

 

 

Kryzysowi przypatrywali się dziennikarze lokalnej stacji GBN News, która już od czterech lat relacjonuje kryzysy dotykające Guilder. Tym razem na żywo przekazała „breaking news” z aresztowania profesora Congara, a później także sygnalizowała kolejny hakerski atak za pomocą oprogramowania malware w sieci operatora GuilREN.

 

 

Twórcy ćwiczenia i koordynatorzy całej akcji mieli swoje centrum dowodzenia w studio PCSS, gdzie na długim, półkolistym ekranie mogli na żywo podglądać prace wszystkich ćwiczących grup. Co więcej, można było także posłuchać o czym dyskutują i do jakich wniosków dochodzą podczas warsztatów! Ćwiczenie zakończyło się konferencją prasową, z realnymi kamerami, fotografami, mikrofonami skierowanymi w stronę przedstawiających efekty swojej pracy specjalistów PR poszczególnych grup. Czy faktycznie zakończyła się też historia? Absolutnie nie, gdyż przekaz przerwało pojawienie się na TV przekazu zamaskowanej postaci związanej z ekstremistyczną grupą House of Rousing Fire działającą w Guilder, która stała za atakami i nieoczekiwane pojawienie się inspektora policji w budynku w towarzystwie wyposażonego w długą broń policjanta z jednostki antyterrorystycznej…

 

 

Podczas geantowych warsztatów niezwykle cennym doświadczeniem jest wymiana wiedzy i modeli procedur stosowanych w bliźniaczych sieciach akademickich i badawczych. Uczestnicy reprezentujący PIONIERa także mieli okazję wziąć czynny udział w spotkaniu i przekonać się, czy są przygotowani na różne scenariusze postępowania. Choć w ostatnich latach silniej zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i skutki nieprzewidzianych, także globalnych, zdarzeń, to zgodnie ze starą maksymą „ćwiczenie tworzy mistrza” warto – choćby raz w roku – uczestniczyć w symulacji, by w prawdziwych warunkach kryzysu umiejętnie tę wiedzę wykorzystać. Wraz z organizatorami mamy nadzieję, że i tym razem kolejna cegiełka do tych kompetencji została skutecznie i owocnie dołożona.

Damian Niemir