Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

„Czas nauki” w PIONIER.TV

Wybierzemy się dziś zatem do Krakowa i Kielc. 

Zaczynamy od wizyty na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W Laboratorium Inżynierii Ciekłego Metalu, działającym przy Wydziale Odlewnictwa, inżynierowie stworzyli autorską, unikalną i opatentowaną aparaturę, dzięki której – jak przekonuje prof. dr hab. inż., dr h.c. Jerzy Józef Sobczak – „Można zobaczyć to, co niewidzialne, odczuć nieodczuwalne, zmierzyć niemierzalne”… Sprawdźmy, co kryje się pod tymi intrygującymi opisami.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/gazary/

 

Nie od dziś wiadomo, że polskie drogi są niczym dobry szwajcarski ser, czyli pełne dziur… A może jest jednak szansa na to, że pomkniemy kiedyś po krajowych, idealnie prostych nawierzchniach? Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej testują asfalty, które dają perspektywę dróg bez kolein, wytrzymałych na mróz i uszkodzenia. Szczegóły tej – miejmy nadzieję – rewolucyjnej recepty na dziury poznamy już teraz w kolejnym odcinku „Czasu Nauki”.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/drogowa-rewolucja/

 

Pozostajemy na uczelni w Kielcach, ale z dróg przenosimy się na budowę, na której również zapowiada się rewolucja. Naukowcy z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚK zaprojektowali robota, który w przyszłości zastąpić ma pracę murarzy. Jaką ma przewagę nad człowiekiem? Jest automatycznie sterowany, mobilny, a przede wszystkim nie potrzebuje przerwy śniadaniowej…

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/robot-na-budowie

 

Agnieszka Wylegała