Kategorie
Wstępniak

Do siego roku!

Tym staropolskim życzeniem witamy Państwa w ostatnim tegorocznym numerze newslettera! Na łamach PIONIER Newsa, przez minione dwanaście miesięcy, informowaliśmy skrupulatnie o tym wszystkim, co wydarzyło się w poszczególnych ośrodkach Konsorcjum PIONIER, rozmawialiśmy z jego przedstawicielami, cieszyliśmy się z nowych inicjatyw, ale i przekazywaliśmy także smutne wiadomości. Mijający rok był również rokiem jubileuszu. Dokładnie 20 lat temu na spotkaniu przedstawicieli 22 Jednostek Wiodących Miejskich Sieci Komputerowych oraz Komputerów Dużej Mocy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podpisano umowę o utworzeniu Konsorcjum PIONIER.

Na naszych łamach nie mogło więc zabraknąć wspomnień związanych z tym wydarzeniem. We wrześniu przygotowaliśmy dla Państwa specjalne wydanie naszego newslettera, a pod koniec miesiąca zaprezentowaliśmy obszerne relacje z jubileuszu 20-lecia Konsorcjum PIONIER, który odbył się w Poznaniu. Czas jednak pędzi jak szalony, a my wchodzimy w kolejny rok naszych działań. I z miłym wspomnieniem tego, co było patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się nad tym, co będzie.

A w naszym dzisiejszym numerze mamy dla Państwa nie tylko redakcyjne życzenia, ale również ważną informację o słowackiej infrastrukturze sieciowej dla środowiska naukowo-badawczego, która w ostatnim czasie w ramach projektu PIONIER zwiększyła swoją moc i zasięg. Relacjonujemy także konferencję na temat przeszłości i przyszłości PIONIER.TV, która odbyła się w PCSS oraz warsztaty z zarządzania kryzysowego, które kilkanaście dni temu miały miejsce  również w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Środowisko sieci GÉANT od 2019 roku organizuje bowiem CLAW Meeting właśnie w stolicy Wielkopolski. Do Montpellier z kolei zjechali się niedawno uczestnicy projektów GN5-1 i GN5-IC1, aby dyskutować na temat postępów projektu GÉANT. O tym, co tam robili  – również Państwa informujemy.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników ma w najbliższych planach szkolenia i warsztaty, to powinien zerknąć do spisu tych inicjatyw, które przygotowaliśmy w zestawieniu na styczeń i luty 2024.

Pozostając w klimacie świątecznym zachęcamy do pobierania mapki, która skupia wszystkie 22 ośrodki w jednym miejscu z… bombowym efektem, prawda?

Do siego roku!

Magdalena Baranowska-Szczepańska