Kategorie
Wstępniak

Dwie dekady

Program PIONIER i porozumienie jednostek naukowo-akademickich przy wspólnym budowaniu sieci Polskiego Internetu Optycznego zaczęło się u progu nowego wieku, w 2001 roku. Ale to październik dwa lata później, gdy symbolicznie dokonano uruchomienia pierwszych odcinków sieci i oddano do eksploatacji ponad 2600 km linii światłowodowych, a niespełna w kilka dni po tym wydarzeniu odbyło się pierwsze spotkanie Konsorcjum PIONIER w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – było prawdziwym początkiem PIONIERA. Czas jest nieubłagany. Właśnie mija dokładnie 20 lat od tego spotkania. Dwie dekady działania sieci i konsorcjum.

To nie znaczy, że 2023 rok będzie czasem tylko wspomnień, rozpamiętywań i nostalgii! Polski Internet Optyczny przez ostatnie dwadzieścia lat nie zastopował swojego dynamicznego rozwoju, co widać także po tematach styczniowego numeru. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne portale ekosystemu PIONIERa, które skupione są wokół projektu PIONIER-LAB. Laboratoria tej inwestycji są dorobkiem dojrzałej infrastruktury, która teraz wykracza poza ściśle technologiczne ramy. Dziś, w ramach Atlasu PIONIERa, z dumą prezentujemy jeszcze świeży zarys powstających połączeń infrastruktury komunikacji kwantowej PIONIER-Q, na bazie naszej sieci.

I choć Polski Internet Optyczny to nadal zaawansowany technicznie system, o którym niejako od kuchni możemy dowiedzieć się wielu szczegółów (jak choćby o działaniach prewencyjnych, procesach zabezpieczania i przebudowy linii światłowodowych), to jednak wiele aspektów jego działania ma wymiar zdecydowanie szerszy. Dziś gościmy na naszych łamach Andrzeja Skrzeczkowskiego, wieloletniego członka Konsorcjum, który rysuje aktualne perspektywy działań Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Dodajemy do tego horyzontu całą listę najbliższych spotkań i szkoleń międzynarodowego środowiska naukowo-akademickiego, dzielimy się kilkoma pro-zdrowotnymi produkcjami telewizji PIONIER i opowiadamy o wsparciu, jakiego w ramach PIONIERa i współpracy europejskiej mogliśmy udzielić ukraińskiej sieci URAN.

Dwie dekady. Dwadzieścia lat nieustannego rozwoju zarówno telekomunikacji, jak i oprogramowania, nowych generacji sprzętu, prototypowych rozwiązań i scenariuszy, jak i nowatorskich usług i projektów. I choć na toasty, podziękowania i życzenia przyjdzie czas jesienią, już teraz, u progu jubileuszowego roku Konsorcjum trzymamy kciuki za wciąż kreatywnie rozpędzony pociąg Polskiego Internetu Optycznego!

Dobrej lektury,
Damian Niemir