Kategorie
#Technologie: Aktualności

Géant w nowym rozdaniu

Dr inż. Cezary Mazurek, Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. PCSS, jest nieustająco zaangażowany w realizację kolejnych projektów GÉANT od roku 2009. Wówczas w projekcie GN3 objął funkcję lidera aktywności związanej z podnoszeniem wiarygodności oprogramowania i budowaniem w społeczności NREN trwałych kompetencji, w zakresie metodologii tworzenia oprogramowania wysokiej jakości. Obecnie pełni rolę koordynatora rozwoju oprogramowania na poziomie zarządzania projektem. Jest też członkiem GÉANT Programme Planning Committee.

Magdalena Baranowska-Szczepańska:  W pierwszych dniach lutego uczestniczył Pan Doktor w zjeździe kierownictwa projektu GN5-1, który odbył się w niderlandzkim Dordrechcie. Jakie najistotniejsze decyzje tam zapadły?

Cezary Mazurek: – Było to bardzo intensywne i bogate w informacje spotkanie. Wzięło w nim udział 75 osób pełniących w projekcie funkcje liderów pakietów roboczych, liderów zadań i koordynatorów. Poza prezentowanymi aspektami technicznymi i organizacyjnymi dla wielu uczestników ważne były również kwestie pozycji i roli projektu w programie Horyzont Europa. Nie dla wszystkich bowiem jest oczywiste, że GÉANT jest postrzegany przez Komisję Europejską jako ekosystem rozwijający się od e-infrastruktury do szerszej inicjatywy wsparcia wspólnej polityki dotyczącej danych. Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed tą edycją projektu jest to, aby wszystkie produkty i usługi projektu były zaprojektowane i opracowane w sposób efektywny oraz zgodny z krajowymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi prywatności i praw autorskich. Stąd też na spotkaniu wprowadzono m.in. nowy, usprawniony proces zarządzania cyklem życia produktu (Product Lifecycle Management). Zwracano uwagę na właściwy sposób tworzenia i ponownego wykorzystania oprogramowania open source. Szczególny akcent położono na kwestie związane z prywatnością danych.

MBS: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozostaje niezmiennie liderem w obszarze wsparcia rozwoju oprogramowania. Działania wspierające obejmują szereg aktywności i usług. Które z nich są najważniejsze i co planowane jest w 2023 roku?

CM: – Udział w pakiecie roboczym, dotyczącym zarządzania projektem (WP1) w roli koordynatora, wiąże się ze wsparciem koordynatora projektu w realizacji zadań na szczeblu całego konsorcjum, a jednocześnie z zapewnieniem widoczności efektów i znaczenia prac realizowanych przez PCSS na poziomie wszystkich liderów pakietów roboczych.

Głównym celem tych działań jest podnoszenie jakości oprogramowania powstającego w ramach projektu, przekrojowo we wszystkich aktywnościach. A konkretnie, do naszych aktywności i usług należą m.in. przeglądy kodu, szkolenia programistów, utrzymywanie i rozwój narzędzi programistycznych czy katalog oprogramowania. W tym roku planujemy wdrożyć rozwiązania kontenerowe w oparciu o Kubernetes/Gitlab oraz jeszcze bardziej zwiększyć użycie dobrych praktyk rozwoju oprogramowania w zespołach GÉANT – ze szczególnym nastawieniem na nowych członków zespołów programistycznych. Zadania te realizowane są w pakiecie roboczym “WP9 Wsparcie operacyjne”, gdzie liderem zadania “Software Governance and Support” jest Marcin Wolski. Na wrzesień mamy też do przygotowania raport z przeglądu wszystkich narzędzi software’owych wykorzystywanych w projekcie.

MBS:  W jakich innych aktywnościach projektu GÉANT sieć PIONIER odgrywa istotną rolę?

CM: – W obecnej edycji projektu zakres ten jest bardzo szeroki. Mamy w projekcie lidera całego pakietu roboczego dr Ivanę Golub. Kierowany przez Ivanę “Pakiet roboczy WP6 Rozwój Sieci” dotyczy rozwoju infrastruktury sieciowej, usług i narzędzi monitoringu – stanowi więc jeden z fundamentalnych pakietów zadaniowych projektu. Liderem zadania w tym pakiecie roboczym jest Roman Łapacz z Działu Sieci Nowych Generacji PCSS. Poza tym, w pakiecie “WP4 Above-the-Net Services” liderem zadania dotyczącego rozwoju nowych usług jest Bartosz Idzikowski z Działu Nowych Mediów. Ponadto w kilku strategicznych zadaniach takich jak Policy Engagement czy User and Stakeholder Engagement odpowiadamy za synergię projektu z innymi inicjatywami europejskimi, jak np. DestinE czy EuroHPC. Należy też jeszcze szczególnie podkreślić nasze zaangażowanie w postaci technologicznego partnerstwa przy organizacji, oprawie medialnej oraz transmisji corocznych konferencji The Networking Conference (TNC). Najbliższa odbędzie się w czerwcu w Tiranie.

Rozmawiała Magdalena Baranowska-Szczepańska