Kategorie
Wstępniak

Jesień pełna wyzwań

Pełni jesiennej radości, spowodowanej pięknym babim latem oraz dobrymi nowinami, spieszymy z aktualnościami z życia Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

Zaczynamy od “Kartki z kalendarza” i cofamy się w czasie, by przypomnieć sobie istotne wydarzenia z października wiele lat temu. Wychodzimy też naprzód i prezentujemy szkolenia oraz warsztaty, w których można wziąć udział w nadchodzącym miesiącu. Pozostając jednak jeszcze nieco w historycznym klimacie polecamy rozmowę z osobą nietuzinkową, bo łączącą w sobie dwie pasje: informatykę i humanistykę. Jerzy Żenkiewicz przez lata szefował TORMANOWI oraz pisał książki dotyczące historii familii, dziś w rozmowie wspomina dawne lata, ale także zdradza nam informacje, czym zajmuje się obecnie i jak ocenia współczesny rozwój technologii.

Z historii przenosimy się ponownie we współczesność i z wielką radością informujemy o tym, że European High Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC JU (tj. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali) z siedzibą w Luksemburgu wyłoniło w drodze konkursu sześć lokalizacji w całej Unii Europejskiej, które zostaną właścicielami i operatorami pierwszych komputerów kwantowych EuroHPC, są to Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Polska! Szczegóły lokalizacji w treści artykułu.

Będzie także trochę technikaliów. „Z szafy inżyniera” opisujemy  światłowodowe połączenia z sąsiednimi sieciami NREN – CESNET, a w „Aktualnościach” z kolei piszemy o realizacji zasilania gwarantowanego w obiektach sieci PIONIER.

Dzisiejszy numer newslettera jest bardzo różnorodny. Piszemy o nowej usłudze umożliwiającej zbieranie i zarządzanie danymi – ARGOS oraz o „głupich geniuszach”. Polecamy obejrzenie załączonych filmików.

Miłej lektury,
Magdalena Baranowska-Szczepańska