Kategorie
Wstępniak

Kwiecień plecień,

bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Tym przysłowiem witamy Państwa serdecznie w jedenastym już wydaniu newslettera PIONIER News. Tak, jak w kończącym się właśnie kwietniu pogoda jest zmienna, raz jest ciepło, raz zimno, tak i sytuacja na świecie, ale i również w naszym codziennym życiu bywa zmienna. Niezmiennie jednak, co miesiąc, staramy się przygotowywać dla Państwa porcję informacji z życia Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

Dzisiejszy numer PIONIER News zaczynamy od przekazania Państwu informacji, że w tym wydaniu inaugurujemy nową rubrykę. Co miesiąc będziemy przedstawiać w niej wydarzenia, w których można wziąć udział – zarówno online, jak i stacjonarnie. A wszystko to dlatego, że w ramach szeregu współprac m.in. z GÉANT, EOSC czy Internet2 możemy przecież korzystać z międzynarodowych szkoleń, webinariów i kursów. Materiały zebrała dla Państwa Gabriela Jelonek.

Piszemy także o nowym połączeniu Poznań-Warszawa, a w artykule dotyczącym Raportu rocznego PIONIERa, przeczytać możecie Państwo – jak w pigułce – o tym wszystkim, co na przestrzeni minionego roku istotnego wydarzyło się w interesującej nas przestrzeni.

W poprzednim wydaniu newslettera dr inż. Maciej Miłostan napisał obszerny tekst dotyczący sytuacji związanej z wydarzeniami w Ukrainie. Dziś wracamy do tematu, gdyż sytuacja za wschodnią granicą nie uległa poprawie. Zapraszamy zatem do lektury niezwykle interesującego i ważnego tekstu na temat cyberbezpieczeństwa.

Jednym z narzędzi wdrożonych w szkielecie sieci PIONIER jest system perfSONAR opracowany przez międzynarodowe konsorcjum ESnet, GÉANT, Indiana University, Internet2, University Michigan i RNP. Szymon Trocha, który jest w projekcie od lat, zdradza nam szczegóły działań systemu.

Z kolei ja zapraszam Państwa do przeczytania rozmowy z mgr. inż. Wojciechem Widelskim z LubMANa, który opowiada nie tylko o przeszłości i przyszłości MANu, ale również o tym, z jakimi problemami borykają się najmłodsi użytkownicy Internetu, z którymi ma kontakt.

Na łamach wspominamy także konferencje oraz zaglądamy do kwietniowych dat historii PIONIERa, które przypomina nam Katarzyna Siudzińska.

Agnieszka Wylegała z kolei prezentuje bardzo interesujący cykl programowy, który nieprzypadkowo pojawił się na naukowej platformie PIONIER.TV. Warto usiąść wygodnie i fotelu i przyjrzeć się najnowszym propozycjom z tej serii.

Jeśli macie Państwo uwagi, nasuwają się Wam komentarze na temat naszych artykułów, czy tematów, które w nich poruszamy – zapraszamy do kontaktu z redakcją. Jesteśmy otwarci na dialog, nie boimy się krytyki i bardzo będziemy wdzięczni za dyskusję, z której być może “urodzi” się nowy interesujący temat lub cały cykl.

Przyjemnej lektury i wspaniałego majowego weekendu,
Magdalena Baranowska-Szczepańska