Kategorie
#Technologie: Szlakiem PIONIERa

Letnia podróż PIONIERa

I tak jak w przypadku drogi 66, PIONIER to kilka tysięcy kilometrów podróży obfitującej w całe spektrum wrażeń.

Linie światłowodowe PIONIERa przebiegają przez duże aglomeracje miejskie, gdzie zlokalizowane są ośrodki akademickie, ale też wiele innych malowniczych miast, miasteczek i wiosek, mijając niezwykłe krajobrazy, czy pokonując niezliczone rzeki i rzeczki, zagłębiając się w liczne na swej trasie lasy, puszcze i parki przybliżając nam piękno otaczającej przyrody – jednym słowem, jesteśmy na szlaku – szlaku PIONIERa.

Tu trochę statystyk. PIONIER, rzecz jasna, jest we wszystkich regionach Polski – przebiega przez obszary niemal połowy powiatów kraju, obejmując zasięgiem 445 gmin. W zasięgu sieci PIONIER znajdują się obszary ponad 40% nadleśnictw z ogólnej ich liczby 430. Częścią kompleksów leśnych są parki, najcenniejsze przyrodniczo obszary kraju – PIONIER przebiega przez tereny 5 narodowych oraz 30 krajobrazowych takich parków, a także liczne obszary chronionego krajobrazu (83). Na trasie napotykamy też rezerwaty przyrody, w które bądź to zagłębiają się linie światłowodowe bądź to przebiegają w niedalekim sąsiedztwie. Pokonujemy  liczne cieki wodne – niemal 360 rzek, w tym najkrótszą Klonownicę, łączącą jeziora Necko i Białe w Augustowie, po największe Odrę i Wisłę – królową polskich rzek, przekraczając ją kilkukrotnie, m.in. w Krakowie, Puławach czy Warszawie.

Rozciągnięta na całą Polskę sieć linii światłowodowych PIONIERa stanowi swoisty ekosystem zanurzony w otaczającym krajobrazie, zaglądając w liczne ciekawe miejsca – Łańcut ze swą perłą architektoniczną – Zamkiem Lubomirskich i Potockich. Cicha przystań Krasnogrudy z Dworkiem Czesława Miłosza, do którego po dnie jeziora dociera akademicki  “światłowód” z urokliwych Hołn Mejera. Historyczne ‘Wrota Warmii’ z ‘Aleją Biskupów‘ w Bałdach pod Olsztynem. Wieżycę – najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego czy park krajobrazowy Dolnej Odry.

Można wymieniać bez końca, choć sama już liczba mijanych miejsc i obszarów, przez które przebiegają linie światłowodowe sieci PIONIER jest imponująca, a ich walory, często bezcenne, mogą stanowić istotną bazę wielu interesujących badań w różnych dyscyplinach nauki.

W kolejnych odsłonach nowego cyklu, który dziś prezentujemy, części z Państwa odkrywać będziemy te miejsca, innych zachęcamy do dzielenia się informacjami o znanych sobie czy ulubionych miejscówkach.

Nie bez przyczyny tekst ten publikujemy w ostatnim, przedwakacyjnym numerze newslettera, prowokując trochę naszą społeczność do współtworzenia kolejnych wydań i przesyłania opisów miejsc ciekawych czy ważnych z indywidualnej perspektywy, a znajdujących się na trasie bądź w sąsiedztwie linii światłowodowych PIONIERa; nie tylko we własnej, znanej sobie okolicy, ale wszędzie tam gdzie zawiodą nas prywatne czy zawodowe względy.

Wakacyjne wojaże sprzyjać będą zapewne potrzebie dzielenia się wrażeniami z podróży. Pozdrawiamy, życząc szerokiej drogi!

Krzysztof Kołat