Kategorie
#Ludzie: Aktualności

MANy pomagają Ukrainie

Niektóre ośrodki przekazały uchodźcom miejsca w akademikach, inne organizują zbiórki, biegi charytatywne oraz wspierają studentów. Szczegóły poniżej wraz z linkami do poszczególnych akcji, w które można się zaangażować bez względu na miejsce zamieszkania i pracy.

BIAMAN Politechnika Białostocka, Białystok 

Politechnika Białostocka włączyła się do akcji Urzędu Miasta Białystok i organizacji pozarządowych regionu. W pobliżu portierni poszczególnych wydziałów uczelni można przynosić dary dla Ukrainy – przede wszystkim środki higieny osobistej, żywność długoterminową, żywność dla dzieci, leki i środki opatrunkowe. Poszukiwani są też wolontariusze, którzy pomogą w rozdzielaniu i pakowaniu darów.

Więcej informacji: https://pb.edu.pl/2022/02/27/zbiorka-dla-ukrainy-na-politechnice-bialostockiej/

BYDMAN Politechnika Bydgoska, Bydgoszcz

Na Politechnice Bydgoskiej od 28 lutego trwa zbiórka darów dla potrzebujących. Trafiają one do głównego punktu zbiórki na terenie Biblioteki Głównej uczelni w Regionalnym Centrum Innowacyjności przy al. prof. S. Kaliskiego 7 w Bydgoszczy. Uczelnia zaprosiła do wsparcia akcji również mieszkańców pobliskiego osiedla Fordon, które znajduje się tuż przy Politechnice. W zbiórkę na terenie Politechniki czynnie włączyli się pracownicy ACSK (Akademickie Centrum Sieciowo-Komputerowe). Całość zebranych darów jest dostarczona przez fundację na granicę z przeznaczeniem dla osób potrzebujących. Pracownicy wspierają również finansowo różne organizacje i osoby prywatne.

CZESTMAN Politechnika Częstochowska, Częstochowa

Politechnika Częstochowska od 26 lutego zbiera rzeczy dla potrzebujących osób z Ukrainy. Lista potrzebnych produktów i potrzeb jest aktualizowana na stronie. Ponadto Politechnika zbiera apteczki dla ukraińskich żołnierzy, a także namioty i agregaty prądotwórcze na benzynę. Uczenia współpracuje z lokalnym oddziałem Caritas, Fundacją “Eurohelp” i innymi organizacjami pomocowymi.

Lista potrzeb: https://pcz.pl/aktualnosci/zbiorka-potrzebnych-rzeczy-92.html,

Ponadto studentki i studenci Politechniki Częstochowskiej pochodzący z Ukrainy mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

Więcej informacji: https://pcz.pl/aktualnosci/wsparcie-psychologiczne-dla-studentow-pcz-pochodzacych-z-ukrainy-93.html

CI TASK Centrum Informatyczne TASK, Politechnika Gdańska, Gdańsk

Politechnika Gdańska przekazała Akademik nr 11 w Gdańsku Brzeźnie na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. W domu studenckim zostało przygotowanych 160 miejsc. Uczelnia nadal poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą im w codziennym funkcjonowaniu i odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości. Wszystkim, którzy tego potrzebują oferowana jest także pomoc psychologiczna.

Od 18 marca zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy prowadzona jest w budynku Hydromechaniki PG została włączona do zbiórki na ul. Sobieskiego 18, którą prowadzi PCK i gdzie jest dogodny parking dla samochodów.

Więcej informacji: https://pg.edu.pl/solidarni-z-ukraina

 

Śląska Akademicka Sieć Komputerowa, Politechnika Śląska, Gliwice

Politechnika Śląska w dowód solidarności i wsparcia dla ambicji edukacyjnych ukraińskiej młodzieży uruchomiła specjalny program skierowany do młodych obywateli Ukrainy – aktualnie studiujących i tych, którzy zechcą podjąć studia . Politechnika zwolni ich z opłat za studia. Studenci posiadający obywatelstwo ukraińskie mogą również wnioskować o bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim. Ponadto zapewnia również wsparcie informacyjne i psychologiczne, pomoc w rozwoju indywidualnym oraz w znalezieniu pracy.

Więcej informacji: https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/pomoc-ps-dla-studentow-i-kandydatow-z-ukrainy/

Rektor Politechniki Śląskiej powołał Pełnomocnika ds. pomocy Ukrainie. Została nim Małgorzata Sołtyńska-Rąb kierownik Biura Karier Studenckich. Głównym zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja działań prowadzonych przez Politechnikę Śląską na rzecz pomocy Ukrainie.

Więcej informacji: https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/powolanie-pelnomocnika-rektora-ds-pomocy-ukrainie/

KIELMAN Politechnika Świętokrzyska, Kielce

Wydział Inżynierii Środowiska Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej wraz ze Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód zainicjował akcję wsparcia Ukrainy poprzez zbiórkę pomocy materialnej. Zebrane dary trafią do Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców w Kielcach, a stamtąd dary do rodzin przyjętych w województwie oraz bezpośrednio do Ukrainy.

https://tu.kielce.pl/wsparcie-dla-ukrainy/

Rektor uczelni wyraził też pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa oraz zadeklarował wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach. Jednocześnie zaapelował do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.

Całe oświadczenie dostępne tutaj: https://tu.kielce.pl/solidarni-z-ukraina/

KOSMAN Politechnika Koszalińska, Koszalin

Politechnika Koszalińska zorganizowała charytatywny bieg  #BiegiemNaPomocDlaUkrainy . Celem akcji było symboliczne przebiegnięcie dystansu, jaki dzieli Koszalin od Kijowa, czyli 1.300 km. W akcji wzięło udział ok. 600 osób i udało się zebrać ok. 7 tys. zł.

https://www.tu.koszalin.pl/art/1891/biegiemnapomocdlaukrainy-z-udzialem-pracownikow-i-studentow-politechniki-koszalinskiej,

Politechnika Koszalińska prowadzi także zbiórkę darów, które można przynosić i zostawiać na specjalnie przygotowanych stołach przy portierni w kampusie uczelni przy ulicy Śniadeckich 2. Zbiórka nie obejmuje ubrań. Potrzebne są zabawki dla dzieci, wielolitrowe zbiorniki z wodą pitną, przedmioty umożliwiające przetrwanie nocy w niskiej temperaturze, środki opatrunkowe etc. Dary przekazywane są transportem uczelnianym do magazynów logistycznych uruchomionych przez samorząd miejski.

Więcej informacji: https://www.tu.koszalin.pl/art/1887/zakonczylismy-i-etap-zbiorki-dla-ukrainy-i-rozpoczynamy-etap-ii

Uczelnia oferuje także pomoc psychologiczną.

Więcej informacji: https://www.tu.koszalin.pl/art/1889/zaufane-info-nasi-eksperci-o-tym-jak-radzic-sobie-w-trudnym-czasie,

https://www.tu.koszalin.pl/art/1894/zaufaneinfo-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie,

CYFRONET Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków

W związku z licznymi inicjatywami pracowników i studentów, którzy włączyli się w organizację pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy, Zespół Koordynacyjny na bieżąco weryfikuje prowadzone zbiórki, a także wszelkie inne inicjatywy w AGH. Zbiórki darów, żywności, środków opatrunkowych prowadzone są na różnych wydziałach.

Aktualizowana lista znajduje się pod tym adresem: https://www.agh.edu.pl/solidarni-z-ukraina/ 

LUBMAN Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin

Na uczelni zorganizowano też pokaz filmów ukraińskich, liczne debaty na temat stosunków międzynarodowych, a także mecz charytatywny „Pracownicy vs. Studenci UMCS”.

Trwa stacjonarna zbiórka darów w Stołówce Akademickiej „Trójka” mieszczącej się przy ulicy Langiewicza 16. Dary przyjmowane są w wydzielonej części sali coworkingowej w godzinach 10.00-18.00. Lista potrzeb znajduje się tutaj: https://www.umcs.pl/pl/umcs-aktualnosci,1,umcs-razem-dla-ukrainy-umcs-razom-za-ukra-nu,112962.chtm .

Uruchomiona została też zbiórka pieniężna. Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych środków dla osób z Ukrainy, w tym rodzin naszych studentów.

Link do zbiórki: zrzutka.pl/cx62ur

LODMAN Politechnika Łódzka, Łódź

Politechnika Łódzka podjęła szereg działań mających zapewnić wsparcie studentom i pracownikom z Ukrainy, którzy tej pomocy potrzebują. Aby skoordynować działania LODMAN stworzył stronę, na której są zebrane wszystkie działania na rzecz potrzebujących. Strona podzielona jest na trzy kategorie: „Komunikaty”, „Chcę pomóc” i „Potrzebuję pomocy”.

Więcej informacji: https://p.lodz.pl/uczelnia/pl-dla-ukrainy

OLMAN Miejska Sieć Komputerowa, Olsztyn

Samorząd studencki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi zrzutkę finansową, którą można wesprzeć poprzez stronę: https://zrzutka.pl/cr2h3a .

Zorganizowana jest także zbiórka rzeczy. Najbardziej potrzebne są środki medyczne, powerbanki, produkty spożywcze długoterminowe, artykuły higieniczne i środki czystości.

Można je przekazywać m.in. do punktów zbiórek prowadzonych przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie. Specjalnie oznaczone miejsca znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej (od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00), w markecie Carrefour w Kortowie, na wydziałach, a także w akademikach na terenie kampusu (czynne całą dobę).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.uwm.edu.pl/solidarni-ukraina

MAN-OPOLE Miejska Sieć Komputerowa, Opole

W Opolu trwa zbiórka rzeczy dla uchodźców –  w akademiku “Mrowisko”, ul. Katowicka – w godz. 11.00 – 13.00, a także w Biurze Marketingu i PR, akademik “Niechcic”, p. 7 (godz. 8.00 – 16.00).

Trwa także zbiórka pieniędzy na rzecz 250 uchodźców zakwaterowanych w domach studenckich Uniwersytetu Opolskiego.

Więcej informacji: https://uni.opole.pl/page/4740/akademicka-pomoc-dla-uchodzcow-biezaca-aktualizacja

PCSS Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznań

PCSS udostępnił część swoich przestrzeni biurowych, jako tymczasowe miejsca noclegowe. Obecnie w budynku przy ul. Zwierzynieckiej schronienie znalazły trzy rodziny, łącznie 16 osób, w tym 10 dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie kilka miesięcy… uciekali m.in. z okolic Odessy i Żytomierza.

Zarówno pracownicy PCSS, jak i osoby zaprzyjaźnione przynoszą żywność, ubrania i środki higieny osobistej. Wiele osób pomogło przekształcić przestrzenie biurowe w przytulny dom, także dla najmłodszych. PCSS zapewnił gościom także posiłki, z których mogą korzystać w akademiku, znajdującym się po drugiej stronie ulicy. Na miejscu uchodźcy mają zapewniony dostęp do kuchni i łazienki, pralki oraz wsparcie pracowników i wolontariuszy. Dorosłym pomagają znaleźć pracę, aby rodziny mogły się w miarę możliwości szybko usamodzielnić i znaleźć lokum na stałe.

Więcej informacji: https://www.pcss.pl/solidarni-z-ukraina/

PCSS zorganizował także zbiórkę pieniędzy, w której wyróżniona jest skarbonka przeznaczona na wyprawkę szkolną dla przyjętych dzieci: https://zrzutka.pl/p2sr5n .

PULMAN Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Puławy

Z inicjatywy dyrekcji instytutu w zasobach lokalowych firmy zakwaterowano cztery rodziny z Ukrainy, łącznie 23 osoby.

Wielu pracowników Instytutu bierze udział w różnych formach pomocy, zarówno wspierając zbiórki, jak i zostają wolontariuszami.

RAMAN Miejska Sieć Komputerowa, Radom

Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu udostępnił dwa akademiki dla uchodźców z Ukrainy. Trwa także zbiórka dla uchodźców. Produkty przyjmowane są przy portierniach wybranych wydziałów i akademików.

Na stronie www regularnie publikowana jest lista najbardziej potrzebnych artykułów: https://uniwersytetradom.pl/razem-dla-ukrainy/

Rzeszowska Miejska Sieć Komputerowa, Politechnika Rzeszowska, Rzeszów

Centrum Pomocy Ukrainie powstało w Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. To nowy punkt zbiórki darów, który powstał z inicjatywy uczelni i Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest ono centrum logistycznym pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy w Rzeszowie.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00 do centrum można dostarczać produkty zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem. Lista potrzebnych artykułów jest dostępna na stronie internetowej i jest na bieżąco aktualizowana:

https://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/centrum-pomocy-ukrainie-wspolna-inicjatywa-politechniki-rzeszowskiej-i-pck-2149.html

Akademicka Miejska Sieć Komputerowa, Zachodniopomorski Uniwersytety Technologiczny, Szczecin

Zachodnipomorski Uniwersytet Technologiczny przeznaczył 180 miejsc w akademikach dla uchodźców, którzy mogą zakwaterować się na jeden miesiąc z możliwością przedłużenia. Zwiększono kwotę zapomogi, o którą studenci mogą ubiegać się dwa razy do roku z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł oraz pomoc w nauce języka polskiego.

Zachodnipomorski Uniwersytet Technologiczny zapewnia też wsparcie psychologiczne, po które można zwrócić się dzwoniąc pod numer telefonu: 667 015 225; 91 449 58 82.

Więcej informacji: https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/zut-dla-ukrainy.html

TORMAN Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zdecydował o zwolnieniu z opłaty za studia w semestrze letnim, opłat za akademik i przyznaniu zapomogi w związku z sytuacją losową dla studentów z Ukrainy. Uczelnia pomaga w poszukiwaniu zakwaterowania dla ukraińskich studentów, doktorantów i pracowników.

Społeczność akademicka czynnie angażuje się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Dary można zostawiać w specjalnie oznaczonych miejscach na wydziałach, w Uniwersyteckim Centrum Sportowym i w Bibliotece Uniwersyteckiej. Dla wszystkich potrzebujących z Ukrainy zorganizowano też darmową pomoc psychologiczną. Na stronie UMK będą umieszczane aktualne informacje dotyczące możliwości uzyskania i udzielenia pomocy.

Więcej informacji: https://portal.umk.pl/pl/articles/tag/solidarni-z-ukraina

ICM Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Uniwersytet Warszawski zorganizował pomoc dla uchodźców z Ukrainy, ale też dla pomagających w różnych wymiarach. Na stronie ICM znajduje się odnośnik do podstrony, gdzie możemy znaleźć m.in.: pomoc socjalną, prawną, psychologiczną, darmowy dostęp do tłumaczeń, działań edukacyjnych, a także informacje o zbiórkach i innych inicjatywach.

Więcej informacji: https://www.uw.edu.pl/ukraina/

NASK Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa

Działania NASK ukierunkowane na wsparcie Ukrainy można podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich związany jest z działalnością NASK, kompetencjami jako ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dezinformacji czy tworzenia systemów informatycznych, takich jak aplikacje. Drugi obszar pomocy, która płynie z NASK to działania pracowników, którzy chcieli włączyć się w pomoc rzeczową, finansową osobom dotkniętym wojną.

Utworzono specjalną jednostkę w NASK, która zajmuje się wychwytywaniem i dementowaniem dezinformacji, fake newsów. Podstawowym narzędziem komunikowania się ekspertów ze społeczeństwem, mediami są profile #WłączWeryfikację na Facebooku oraz Twitterze. Eksperci działający na rzecz tej akcji analizują zarówno posty w mediach społecznościowych, samodzielnie wyszukując te, które budzą kontrowersje, jak również przyjmują zgłoszenia od internautów. Ponadto, uzupełniając te działania, nadal blokowane są przez CERT Polska strony internetowe, które wyłudzają dane internautów np.: w zamian za możliwość obejrzenia rzekomego filmu z Ukrainy.

Więcej informacji: https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/4413,WlaczWeryfikacje.html

NASK pilne wdrożył i udostępnił dla obywateli Ukrainy, którzy otrzymali w naszym kraju numer PESEL, możliwości korzystania z aplikacji mObywatel stworzonej przez specjalistów w NASK, a w niej z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl.

Więcej informacji na ten temat: https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/4623,Obywatele-Ukrainy-z-aplikacja-mObywatel-w-Polsce.html

W NASK powstała również inicjatywa zbierania zestawów Starlink, które pomogą w uzyskaniu dostępu do Internetu na terenie Ukrainy. Więcej informacji: https://www.facebook.com/NASKpl/posts/3015526092111476

Wśród pracowników NASK pojawiła się również potrzeba pomocy bezpośredniej Ukraińcom. Dlatego przedstawiciele Działu Administracji NASK zorganizowali i koordynowali zbiórki najpotrzebniejszych artykułów, które zostały ustalone z Caritas Polska. W zbiórkę zostały włączone też produkty z logo NASK stworzone na potrzeby działań marketingowych np.: kurtki, polary, bluzy dresowe, koce, powerbanki itp.

ZIELMAN Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra

Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z zielonogórskim biurem Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali Wielką Zbiórkę Darów dla Mieszkańców Ukrainy. Zbiórka zorganizowana została na kampusie uniwersyteckim. Zapotrzebowanie na pomoc się nie zmniejsza, dlatego na stronie www regularnie publikowana jest lista potrzeb.

Więcej informacji: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?wielka-zbiorka-darow-dla-mieszkacow-ukrainy-na-uz-nadal-trwa

WCSS Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, Politechnika Wrocławska, Wrocław

Politechnika Wrocławska także założyła specjalną stronę, gdzie można zgłosić się zarówno z pomocą, jak i po pomoc. Wsparcie podzielono na kilka działów, m.in. pomoc na uczelni, pomoc psychologiczna i medyczna, pomoc niepełnosprawnym, pomoc prawna, oferty pracy, najczęściej zadawane pytania czy przydatne zwroty językowe. Chętni mogą zgłosić się także na wolontariat i wesprzeć zbiórkę darów.

Więcej informacji: https://pwr.edu.pl/solidarni-z-ukraina

Gabriela Jelonek