Kategorie
#Ludzie: Aktualności

NASK ma 30 lat!

NASK jest jednym z głównych ośrodków w Polsce dbających o bezpieczeństwo Internetu. W jubileuszowych obchodach uczestniczyło grono znamienitych gości z ośrodków z całej Polski.

Jubileusz odbył się w gościnnych wnętrzach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obchody rozpoczęły się konferencją, podczas której można było nie tylko poznać najważniejsze obszary działalności Instytutu, ale także zapoznać się z najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją przed Instytutem. Na scenie zaprezentowali się dyrektorzy NASK, ale również goście z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Nowe technologie dają niesamowite możliwości, ale razem z nimi w parze idą zagrożenia. I to właśnie w NASK 30 lat temu zaczęliśmy się zastanawiać, jak pracować nad bezpieczeństwem dopiero powstających użyteczności. Tak powstał CERT Polska  – mówił Krzysztof Silicki, założyciel Zespołu CERT Polska oraz wieloletni dyr. NASK.

30. rocznica założenia NASK zbiegła się w czasie z powołaniem nowego dyrektora Instytutu przez Ministra Cyfryzacji. Został nim dr inż. Radosław Nielek, który podkreślił, że: – Obecnie rola NASK rośnie wraz z rozwojem sieci i nowoczesnych technologii.

Podczas gali wręczone zostały również wyróżnienia dla instytucji, firm i uczelni współpracujących z NASK. Nagrodami im. prof. Tomasza Hofmokla, pierwszego dyrektora NASK, uhonorowane zostały osoby, które wniosły szczególne zasługi w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Otrzymały je: prof. Agnieszka Gryszczyńska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w kategorii „Cyberbezpieczestwo”), dr Monika Sajkowska, Prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (w kategorii „Społeczeństwo Informacyjne”) oraz prof. Artur Ekert, twórca kryptografii kwantowej (w kategorii „Innowacje”).

Magdalena Baranowska-Szczepańska