Kategorie
#Technologie: Z szafy inżyniera

Połączenia do skandynawskiej sieci NORDUnet

Sieć ta zapewnia między innymi połączenie pomiędzy kontynentalną częścią Norwegii a wyspą Spitsbergen w archipelagu Svalbard, które jest najbardziej wysuniętym na północ podmorskim połączeniem światłowodowym. Połączenie to zostało uruchomione w 2004 roku i wykorzystuje 2 kable światłowodowe operatora Telenor o długości ok 1400 km pomiędzy Harstad a Longyearben. Na połączeniu tym uruchomiono transmisję w systemie DWDM, której operatorem jest norweska sieć naukowa UNINET. Sieć ta w 2015 roku ułożyła z kolei podmorski kabel światłowodowy do jeszcze bardziej wysuniętej na północ miejscowości Ny Ålesund i uruchomiła łączność ze znajdującą się tam stacją obserwacyjną VLBI.

Sieć NORDUnet jest obecna w głównych węzłach sieciowych i punktach wymiany ruchu w Genewie, Amsterdamie, Londonie, Frankfurcie, Stanach Zjednoczonych i Azji Południowo-Wschodniej.

Bezpośrednie połączenie sieci PIONIER do NORDUnet zostało uruchomione w listopadzie 2010 roku i wykorzystuje system optyczny DWDM w relacji Poznań – Hamburg. Połączenie zostało zestawione na łączach w technologii 10 Gigabit Ethernet o sumarycznej przepustowości 20 Gb/s ze stykiem w Hamburgu.

Ponadto sieć PIONIER od 2017 roku korzysta na zasadzie udostępnienia lambd 10 Gb/s od sieci NORDUnet z połączenia z Londynem. Uruchomione tam zostały dwa punkty dostępu do usług. Jedną z nich jest usługa GÉANT Open w Londynie, która oferuje możliwość bezpośredniej wymiany ruchu w warstwie 2 pomiędzy uczestnikami (np. Internet2, ESnet, ORIENTplus, SINET, TENET). Drugą jest dostęp do punktu wymiany ruchu LINX w Londynie, przez który Oba połączenia zostały zestawione od węzła w Hamburgu do Londynu o przepustowości 10 Gb/s każde.

Szymon Trocha, Tomasz Szewczyk