Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Prosto, prościej, najprościej…

Jak w prostych słowach opisać DNA, co to jest efekt-ebulioskopowy i kim są sawanci? Nawet jeśli znamy znaczenie tych haseł, to czy potrafilibyśmy opisać je w zwięzły i zrozumiały dla innych sposób? Zaproszeni do programów eksperci mierzyli się z tym trudnym zadaniem. Zobaczmy jak sobie poradzili…

Są nazywani „głupimi geniuszami”. Ten przyciągający oksymoron określa grupę ludzi cierpiących na rzadką chorobę psychiczną. Jest nią zespół sawanta. Co ciekawe, nazwa schorzenia ma swoje źródło w języku francuskim – „savant” i oznacza tyle co „uczony”. Z dużym prawdopodobieństwem słyszeliście o jednym, a właściwie o najsłynniejszym z nich. Pamiętacie film „Rain Man” w reżyserii Barry’ego Levinsona z gwiazdorską obsadą i – bezdyskusyjnie wybitną – rolą Dustina Hoffmanna? Film z 1988 roku oparty  jest na losach Kima Peeka, człowieka obdarzonego ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Jakimi? O tym już teraz „W prostych słowach”.

Link: https://pionier.tv/wideo/w-prostych-slowach/zespol-sawanta/

 

Fizyka to nauka tylko dla wybranych? Cykl „W prostych słowach” zdaje się dość skutecznie z tym stwierdzeniem polemizować; szczególnie gdy z pomocą przychodzi sympatyczny popularyzator nauk ścisłych – dr inż. Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej krakowskiej AGH. Wykłady Pana Doktora, zwłaszcza dla najmłodszych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, dzięki nim możemy  odkrywać tajemnice fizyki, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się tak trudne i skomplikowane. Tym razem poznamy, co kryje się pod hasłem „efekt ebulioskopowy”.

Link: https://pionier.tv/wideo/w-prostych-slowach/efekt-ebulioskopowy/

 

Podobno w Polsce powstaje ich najwięcej, a nasi rodacy opanowali sztukę ich tworzenia do perfekcji. Są wymownym znakiem czasu – powstają spontanicznie i – przekazywane dalej – błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Mowa o memach. Choć po raz pierwszy pojawiły się ponad 40 lat temu, to tak naprawdę na dobre zawładnęły światem, a raczej Internetem, stosunkowo niedawno. Właściwie zaryzykować można stwierdzenie, że stały się jednym z ważniejszych elementów współczesnej kultury. A co na ich temat mówią naukowcy?

Link https://pionier.tv/wideo/w-prostych-slowach/memy/

 

Agnieszka Wylegała