Kategorie
Wstępniak

Przedwiosenny PIONIER

Wiejący w całej Polsce od kilku dni wiatr narobił wiele szkód. Mnóstwo instytucji borykało się z problemami związanym z przerwami w dostawach prądu, do naszej redakcji również dochodziły sygnały, że w niektórych miejscach pojawiały się problemy. Piszemy o tym w rubryce “Technologie: Z ostatniej chwili”. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy mają już dobre łącza, sieć nigdzie nie ucierpiała, więc my w tym przedwiosennym klimacie spieszymy z aktualnościami z życia Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

Zapraszamy do lektury świeżutkiej, bo wczorajszej informacji związanej z posiedzeniem Rady Konsorcjum PIONIER. Odbyły się wybory, a o ich efekcie informujemy z radością już w pierwszym artykule.

Zapraszamy również do przeczytania rozmowy z mgr. inż. Piotrem Sąsiedzkim o początkach i perspektywach Śląskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, która z ramienia Politechniki Śląskiej prowadzi Centrum Komputerowe. Odwiedzimy także Puławy, w których Andrzej Krakowiak, kierownik Ośrodka Sieci Komputerowej, opowie o procesie powstawania Miejskiej Sieci Komputerowej PulMAN.

W dalszej części naszego newslettera zaglądamy oczami Katarzyny Siudzińskiej w historyczne daty i wracamy pamięcią do tego, co działo się przed laty w kalendarzu. Informujemy także o Wirtualnym Muzeum Historii PIONIERa i jego zasobach.

Damian Niemir z kolei opisuje efekty współpracy IBM z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i powstałym w efekcie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej hubie kwantowym. A Gabriela Jelonek przybliża szczegóły udostępnienia nowej metody logowania federacyjnego – nowych narzędzi dla usług PIONIER. Suchodoły – to miejscowość, do której przemieszczamy się w tym wydaniu newslettera w ramach opisywania naszych kontenerów w rubryce “Pionierowy GPS”. Ten tekst przygotował dla nas Eryk Świetlicki, a z kolei Maciej Rutkowski na koniec nakreśla mapę KMD, którą można pobrać!

Miłej lektury,
Magdalena Baranowska-Szczepańska