Kategorie
#Ludzie: 3 pytania do

Przy wieczerzy nie tylko o komputerach

Dzisiejsza rozmowa zawiera trzy pytania i trzy odpowiedzi, ale ostatnia część poświęcona jest, tak jak w ubiegłorocznym, grudniowym newsletterze, świątecznym klimatom. 

Magdalena Baranowska-Szczepańska (M.BS.): Stworzyliście Państwo podwaliny usługi eduroam w sieci PIONIER oraz polskiej federacji zarządzania tożsamością PIONIER.Id. Jesteście Państwo członkami grupy programistów tworzących i utrzymujących system eduroamCAT wspomagający konfigurowanie urządzeń użytkowników na potrzeby eduroam. Ile instytucji akademickich na całym świecie korzysta z tego narzędzia i jakie plany dalszych działań badawczo-naukowych macie Państwo na 2023 rok?

Maja Górecka-Wolniewicz (M.G-W.),Tomasz Wolniewicz (T.W.): Należy podkreślić, że działania, o których Pani wspomina, czyli eduroam i PIONIER.Id były wprawdzie faktycznie zainicjowane w polskim środowisku akademickim przez nas, ale od początku uczestniczyło w nich Konsorcjum PIONIER. Wspólnie koordynowaliśmy zadania związane z tymi wdrożeniami i nadal staramy się wspierać MANy i ich użytkowników, gdyż obie usługi mają się dobrze, rośnie grono użytkowników, a istniejące wdrożenia wymagają dostosowania do bieżących warunków technologicznych.

W projektach GEANT, gdzie rozwijamy eduroamCAT oraz narzędzia na potrzeby eduGAIN, uczestniczymy od wielu lat. Jest to efekt naszej współpracy z PCSS. Dzięki tym projektom jesteśmy ciągle blisko tematyki, która interesuje nas najbardziej, zdobywamy nowe doświadczenia, które możemy następnie propagować lokalnie.

System eduroamCAT od samego początku nie tylko rozwijamy, ale też nim zarządzamy. Korzysta z niego 4199 instytucji z całego świata. Statystyki pokazują, że instalatory eduroamCAT zostały dotąd pobrane prawe 32 miliony razy. Nasze plany na 2023, to głównie kontynuacja dotychczasowych prac w kolejnym projekcie GN5 , zarówno w zakresie eduroam jak i eduGAIN.

M.BS.: W 2017 roku zostali Państwo uhonorowani prestiżową nagrodą „GÉANT Community Award” za wieloletni wkład we wspólne projekty środowiska, w szczególności za Państwa zaangażowanie w rozwój eduroam i eduGAIN. Jakie znaczenie miała dla Państwa ta nagroda i czy się jej spodziewaliście?

M.G-W.,T.W. : – Nagroda była dla nas ogromnym zaskoczeniem. Konkurencja jest duża, w projektach GEANT współpracujemy z bardzo kompetentnymi osobami a tematyka, wokół której się skupiamy, to niewielki fragment działalności GEANT. Ten sukces nie byłby możliwy bez wsparcia naszych działań przez PCSS!

Nagrody „GÉANT Community Award” są wyrazem uznania środowiska skupionego w światowych sieciach akademickich. Zawsze z napięciem oczekujemy ogłoszenia laureatów. To, że taka nagroda trafiła do nas było wielkim wyróżnieniem.

M.BS.: Tę rozmowę czytać będą nasi Czytelnicy z różnych części Polski i to kilka dni po Wigilii. Wielu z nas zastanawia się nad tym, jak wyglądają święta w Toruniu. Czy na stole wigilijnym króluje barszcz czy może grzybowa i czy małżeństwo programistów rozmawia podczas wieczerzy o pracy?

M.G-W.,T.W. : – Nasze Wigilie nie są bardzo tradycyjne, w szczególności w zakresie liczby potraw. Jednak barszcz i grzyby w jakiejś postaci zawsze są obecne na stole. Nasza praca jest również naszą pasją, więc sporo o niej rozmawiamy, ale na pewno nie był to główny temat podczas wieczerzy.