Kategorie
Wstępniak

Koniec i początek

Ostatni, tegoroczny numer newslettera, trafia do Państwa na kilkadziesiąt godzin przed Nowym Rokiem. To dobry czas na kilka słów podsumowań i zapowiedzi. Nasz PIONIER News przez miniony rok informował Państwa o najważniejszych wydarzeniach, pisaliśmy o tym co ciekawego, ale i niebezpiecznego – w związku z wybuchem wojny w Ukrainie – działo się w obrębie Polskiego Internetu Optycznego. Przez dziesięć miesięcy (z przerwą na wakacje) w każdą ostatnią środę miesiąca byliśmy obecni na Państwa skrzynkach pocztowych. Teraz wkraczamy w trzeci rok i bardzo się z tego cieszymy! Jesteśmy starsi o rok, ale i starsze o rok jest nasze Konsorcjum, dla którego 2023 rok będzie rokiem 20-lecia! I jakkolwiek nie wypada nikomu wieku wypominać, to starsza jest również infrastruktura naszej sieci, choć aktualnie i intensywnie unowocześniana i rozwijana!

A w dzisiejszym wydaniu newslettera mamy dla Państwa redakcyjne życzenia, a także artykuł podsumowujący rok działalności portalu PIONIER oraz nowości, które właśnie się tam pojawiły.

Są również dwie rozmowy, ale z trzema osobami. O eduroam i eduGAIN rozmawiamy z małżeństwem programistów z Torunia: Mają Górecką-Wolniewicz i Tomaszem Wolniewiczem, natomiast o członkostwie w Konsorcjum PIONIER i rozwoju łódzkiego MANu z Piotrem Szelfińskim.

Kulisy różnych wydarzeń zawsze interesują wszystkich, którzy w danym zdarzeniu uczestniczyli, ale interesujące są także i dla tych, którzy nie brali w nim udziału – dziś słów kilka o CLAW Meeting. A w cyklu “Z szafy inżyniera” mamy dla Czytelników coś o przywracaniu parametrów torów optycznych po awarii.

Przygotowaliśmy także coś z przeszłości i przyszłości: “Kartkę z kalendarza”, a także zestaw szkoleń i warsztatów, które odbywać się będą już w nowym 2023 roku. Mamy też materiał, który rozwiewa tajemnicę nazwy “PlatonTV”, PIONIER.TV. A a zakończenie przygotowaliśmy piękną mapkę PIONIERa ze świątecznymi akcentami.

Dziękując Państwu za ten rok, zapewniamy, że energii i pomysłów nam nie zabraknie i będziemy w 2023 roku pisać o tym wszystkim, co będzie ważne i ciekawe dla środowiska Polskiego Internetu Optycznego. Dobrej lektury!

Magdalena Baranowska-Szczepańska