Kategorie
#Ludzie: Aktualności

Sieć PIONIER i Europejska Chmura Otwartej Nauki. Posłuchaj rozmowy w podcaście PSNC Digital Future Talks

Otwarta nauka i dzielenie się wynikami eksperymentów naukowych zmieniły sposób pracy naukowców w Europie. Dzięki płynnemu dostępowi do różnorodnych danych z różnych krajów, wiele procesów naukowych przeprowadzanych jest szybciej, uwzględniając różne perspektywy.

EOSC to narzędzie dostępu do otwartej nauki. Umożliwia uporządkowanie danych udostępnianych przez otwarty dostęp. Jest to federacja otwartych zasobów i połączonych usług, a więc każda instytucja i klaster naukowy ma swoje dane otwarte, którymi się dzieli, a jednocześnie ma dostęp do danych i usług innych instytucji, które też są w EOSC – tłumaczy Raimundas Tuminausaks.

Ten „wspólny stół” z danymi, jak nazwali go rozmówcy, umożliwia nie tylko pogłębianie danych w jednej dziedzinie, ale i działanie z uwzględnieniem różnych perspektyw dyscyplin naukowych.

Naukowcy z różnych dziedzin tworzą grupy tematyczne i dzięki temu mogą mieć szerszy ogląd przy realizacji badań – mówi Marcin Wolski.

Udostępnianie danych naukowych ze względu na biurokrację bywa uciążliwe dla naukowców. Dzięki kompatybilności usług, w tym PIONIER DMP jest to dużo łatwiejsze, a publikowanie danych naukowych jest szybkie i jednocześnie bezpieczne.

Poprzez integrację usługi PIONIER DMP (Argos) z ROHub proces tworzenia Planów Zarządzania Danymi Naukowymi (Data Managment Plan) jest bardziej zautomatyzowany. Naukowcy mają możliwość pobrania schematów metadanych lub MDP już istniejących, a to z kolei usprawnia ich pracę – nie muszą bowiem poświęcać czasu na biurokrację, a jedynie wprowadzają wyniki swoich badań.

Całej rozmowy można posłuchać na stronie: https://www.pcss.pl/podcast/ i platformach podcastowych.

 

 

Gabriela Jelonek