Kategorie
#Ludzie: Aktualności

TNC z powrotem na żywo

Każda edycja The Networking Conference gromadzi ponad pół tysiąca uczestników, specjalistów i menedżerów głównych sieci naukowych w Europie, a także organizacje badawcze, uczelnie wyższe i przedstawicieli przemysłu. Podczas TNC odbywa się przegląd najnowszych osiągnięć w obszarze sieci badawczych, tak w dziedzinie technicznej, jak i w zakresie stosowania i zarządzania siecią. Konferencja jest szansą spotkania się wszystkich tych, którzy współpracują w ciągu roku nad wspólnymi projektami badawczymi. To także czas planów i podsumowań, konfrontacji wyników i prezentacji dokonań w obrębie naukowych sieci narodowych.

PCSS jako główny partner technologiczny konferencji zapewnił pełną multimedialną oprawę, najważniejszym wydarzeniom towarzyszyły kamery, a główne sesje były transmitowane on-line. Audiowizualne przygotowanie konferencji, w tym opracowanie graficzne, muzyczne i multimedialne sesji plenarnych, koordynacja sesji otwierającej i zamykającej wydarzenie, przygotowanie strony i rejestracji – to tylko niektóre z zadań, jakie PCSS realizowało podczas TNC 2022. W tym roku największym wyzwaniem było przygotowanie ogromnego, 45-metrowego ekranu LED, stanowiącego najważniejszy element scenografii.

 

 

Konferencja TNC to także towarzysząca jej część wystawiennicza, na której PCSS oraz Konsorcjum PIONIER prezentują realizowane aktualnie projekty badawcze. W tym roku były to m.in. PIONIER-LAB, DARIAH-LAB, PRACE-LAB, KMD. Na stoisku odbyły się również liczne demonstracje:

  • PosEmo i eduMEET: Studium przypadku wspomagania komunikacji niewerbalnej w świecie webkonferencji,
  • Rozwój systemów rozprzestrzeniania czasu i częstotliwości w PCSS,
  • Demo Quantumblockchain,
  • Możliwości wykorzystania systemu AI/ML do monitorowania fizycznych łączy QKD w operacyjnej sieci. Jako przykład zaprezentowany system wykorzystuje dane z operacyjnych łączy QKD w sieci PIONIER na trasie Poznań – Warszawa.

 

Dla kilkunastoosobowej ekipy PCSS, przygotowującej TNC 3 dni konferencji, nie były jedynym czasem spędzonym w portowych przestrzeniach Triestu, gdzie mieściło się Convention Center. Zanim rozległy się pierwsze dźwięki muzyki, przygotowanej na otwarcie, cała ekipa już od czwartku (a więc na pięć dni przed wydarzeniem) dozorowała prace, rozpakowywała i konfigurowała sprzęt, spinała wiele drobnych szczegółów, które sumarycznie dały tak efektowny obraz. Sygnał zakończenia konferencji w czwartek po południu był też momentem, w którym cała infrastruktura ponownie musiała znaleźć się w skrzyniach i sprawnie zostać spakowana do TIRa w piątkowe popołudnie, a już w niedzielnym upale – rozpakowana na miejscu w Poznaniu.

 

TNC w Trieście już za nami, ale – jak to słusznie zauważył CEO Geanta, Erik Huizer – po zakończonej konferencji czas planować następną. Bo już za rok TIRy ze sprzętem prosto z CBPIO pojadą do Albanii, do Tirany… A Polski Internet Optyczny PIONIER ponownie będzie miał tam swoją silną reprezentację.

 

 

Damian Niemir