Kategorie
Wstępniak

Współpracujemy

Dokładnie dwadzieścia lat temu, 1 listopada 2003 roku, PIONIER oficjalnie został podłączony do struktur europejskiej sieci GÉANT. Po dwóch dekadach budowania wspólnych usług, projektów, uczestnictwa inżynierów sieciowych i architektów oprogramowania z Polski nie da się nie zauważyć, jak ważną rolę stanowi Polski Internet Optyczny w całej społeczności sieci akademicko-badawczych.

W naszym listopadowym numerze newslettera nie będziemy specjalnie świętować tej daty; po prostu na żywych przykładach – konkretnych aktywności – pokażemy gdzie jest współpraca PIONIERa obecnie.

Bo jeszcze wczoraj PIONIER był w USA, na międzynarodowej konferencji i wystawie SC23; mieliśmy tam swoje stoisko, na którym prezentowano usługi i projekty, najnowsze inwestycje kwantowe, naszą obecność aż 4 maszyn na prestiżowej liście TOP500 i spory sukces 10. pozycji na świecie systemu składowania danych KMD oraz najnowsze inicjatywy laboratoriów naukowych (jak choćby PIONIER-Lab, którego ósma, ostatnia platforma ląduje dzisiaj w naszym numerze nie tylko w opisie, ale i w Atlasie PIONIERa). A poza stoiskiem – współpracowaliśmy czynnie także w budowie superszybkiej sieci demonstracyjnej SCinet, wkładając w to całe swoje inżynierskie know-how.

Kilka tygodni temu edukowaliśmy międzynarodową społeczność GÉANT z bezpiecznego programowania, niedługo będziemy prowadzić kolejne warsztaty (które znalazły się w naszym kalendarium szkoleń). W ramach naszych, wokółMANowej i PIONIERowej współpracy testujemy nową platformę dla administratorów. I oczywiście, rozbudowujemy kolejne usługi i rozwiązania; na tyle szeroko, że w najnowszej publikacji GÉANT – Connect Magazine – jest nas tam całkiem sporo.

I na koniec, choć to zgoła jedna z najważniejszych informacji – dosłownie kilka dni temu dr inż. Cezary Mazurek, Dyrektor PCSS, został wybrany na jednego z członków Zarządu GÉANT na najbliższe 3 lata. Jak więc widać, nasza „pionierska” praca organiczna, w jubileuszowym dla Konsorcjum roku, zostaje uznana, ceniona i doceniana. Pozostaje nam, po prostu, współpracować równie efektywnie jak do tej pory!

Dobrej lektury,
Damian Niemir

P.S. W grudniu numer ukaże się nieco wcześniej, nie będzie to ostatnia środa miesiąca, ale przedświąteczna środa, czyli 20 grudnia.