Kategorie
#Ludzie: Aktualności

PIONIER za oceanem

W dniach 13-16 listopada w Denver, Colorado w USA odbyła się 35. edycja Konferencji Supercomputing – SC23. Warto podkreślić, że zgrało się to również z 20-leciem powstania Konsorcjum PIONIER, który to jubileusz był mocno akcentowany podczas wizyty licznych gości na stoisku wystawienniczym.

„30 lat innowacji dla nauki w Polsce” pod tym hasłem, na stoisku wystawienniczym numer 1809 podczas konferencji SC23, prezentowane były najnowsze osiągnięcia projektów PIONIER-a oraz PCSS. Wyeksponowano aktywności z dziedziny obliczeń kwantowych, a także usługi i aplikacje (realizowane w ramach projektów badawczych) z zakresu nauk cyfrowych, przemysłu oraz innowacji społecznych.

Ważnym elementem konferencji była tradycyjna publikacja najnowszego zestawienia najszybszych systemów HPC na świecie – TOP500. Tym razem aż cztery superkomputery z Konsorcjum PIONIER znalazły się na tej liście: trzy maszyny z ACK Cyfronet AGH oraz jedna z PCSS: Athena (47 616 rdzeni, 5,05 PFlop/s) na 155. miejscu, Altair na 221. miejscu (63 360 rdzeni, 3,53 PFlop/s), Helios (75,264 rdzeni, 2,89 PFlop/s) na 291 miejscu oraz Ares (37 824 rdzeni, 2,34 PFlop/s) na miejscu 404.

Kolejnym mocnym akcentem było osiągnięcie przez system przechowywania danych HPC w PCSS 10. miejsca w kategorii Production List oraz pozycji 161. w kategorii Full List w prestiżowym konkursie IO500. Jest to zestawienie publikowane równolegle do TOP500, skupiające się na systemach przechowujących i udostępniających dane dla obliczeń wielkiej skali.

10. miejsce systemu PCSS plasuje to rozwiązanie wśród najszybszych systemów produkcyjnych na świecie, obok wysoko sklasyfikowanych partnerów europejskich, w tym LRZ, CINECA i UCL.

Infrastruktura została zaprojektowana, zakupiona i zintegrowana w ramach projektów Krajowy Magazyn Danych (POIR.04.02.00-00-D010/20) oraz PRACE-LAB2 (POIR.04.02.00-00-C003/19), realizowanych wspólnie przez uczestników Konsorcjum PIONIER: 5 centrów HPC: Cyfronet, PCSS, TASK, WCSS, a także NCBJ oraz 4 centra komputerowe związane z uczelniami wyższymi w Polsce: BIAMAN, KIELMAN, LODMAN i CZESTMAN.

Tym przyjemniej było gościć na naszym stoisku w Denver partnerów projektowych oraz przedstawicieli Konsorcjum PIONIER, z którymi mogliśmy świętować i celebrować wspólny sukces, związany z obecnością maszyn obliczeniowych i systemów storage’owych w rankingach najszybszych systemów na świecie.

Ponadto nasze PIONIER-owe stoisko odwiedziły setki osób, w tym przedstawiciele firm i instytucji zainteresowanych naszą działalnością oraz współpracą z Konsorcjum PIONIER oraz z PCSS. Na poniższym filmie prezentujemy jak te odwiedziny prezentowały się w przyspieszonym tempie. Do zobaczenia za rok na konferencji SC24 oraz stoisku PIONIER/PCSS, tym razem w Atlancie!

Wojciech Bohdanowicz