Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Cóż tam, Panie, w laboratorium?

Nie bez przyczyny w tytule dzisiejszych „Pionierowych” propozycji, pojawiła się parafraza pierwszych słów Wesela Wyspiańskiego. Jak wiemy, akcja jednego z najsłynniejszych polskich dramatów toczy się w podkrakowskich Bronowicach. Dziś Bronowice znajdują się w granicach administracyjnych Grodu Kraka. W Krakowie natomiast, na tamtejszej Akademii Górniczo-Hutniczej, znajdują się dwa ważne uczelniane laboratoria.

Pierwsze z nich to Laboratorium Wibrometrii Laserowej, znajdujące się przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Przestrzeń ta wyposażona jest najnowsze urządzenia pomiarowe, m.in. w stanowisko do badań układów z odzyskiem energii (wzbudnik drgań mechanicznych LDS V780, laserowe czujniki przemieszczenia, akcelerometry, wibrometr laserowy, system pomiarowy National Instruments CompactDAQ). W drugiej części „Czasu nauki” (https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/) zaglądamy natomiast na Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Tutaj z kolei dr inż. Jacek Wszołek opowie o niezwykle ciekawym projekcie i współpracy AGH z jednym z największych producentów telefonów komórkowych na świecie.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/w-laboratoriach-agh/

 

Przenosimy się do Wrocławia. Na tamtejszej Politechnice uruchomiono największe w Polsce specjalistyczne Laboratorium Tyfloinformatyczne. Stworzone zostało ono z myślą o aktywnych edukacyjnie i zawodowo osobach niepełnosprawnych. O tym, jakie konkretnie prace prowadzone są w ramach tegolab oratorium, przekonacie się oglądając piąty odcinek z cyklu „Czas nauki”.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/tyflolab-i-sztuczna-glowa/

 

Na końcu wracamy do Krakowa, a konkretnie do Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH. Centrum powstało na początku czerwca 2010 roku, powołane przez ówczesnego Rektora AHG – prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia. W ramach zespołu laboratoriów prowadzone są badania, wykorzystujące najnowocześniejszą dostępną technologię oraz sprzęt, m. in. mikroskopy elektronowe najnowszej generacji. Co ważne, władze MCME kładą szczególny nacisk na kształcenie studentów i doktorantów, stawiając na młodość i kreatywność, a także na współpracę międzynarodową. Badania prowadzone w krakowskim Centrum ściśle związane są z tym, co dzieje się aktualnie w przemyśle i gospodarce. Jakie to badania? Zapraszamy na materiał.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/okiem-i-uchem-naukowca/

 

Agnieszka Wylegała