Kategorie
#Technologie: W katalogu usług

eduMeet, czyli podłącz się, naciśnij i mów!

W pandemii koronawirusa, na co dzień pracując zdalnie, prowadząc wideokonferencje czy e-wykłady potrzebujemy łatwego w użyciu narzędzia do połączeń wideo. Niezwykle pomocna jest w tym platforma eduMEET, stworzona przez międzynarodowy zespół, w którym uczestniczy PCSS. Innowacyjny system wideokonferencyjny oparty jest na technologii webRTC, dzięki czemu korzystając z eduMEET nie trzeba instalować żadnej aplikacji, zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy innych urządzeniach mobilnych. System działa w każdej popularnej przeglądarce, umożliwiając użytkownikom proste, szybkie i bezproblemowe dołączenie do spotkania online.

EduMEET ma wiele użytecznych funkcji, takich jak: czat, możliwość udostępniania plików, udostępniania ekranu, opcja podniesienia ręki czy testowanie połączenia. Dodatkowo system wykrywa mówcę, oznaczając go wskaźnikiem wizualnym oraz ma funkcje „naciśnij i mów”. To, co go wyróżnia, to także obsługa wysokiej rozdzielczości obrazu (4K). Niedługo zostanie także udostępniona aktualnie rozwijana funkcja nagrywania lokalnego oraz nagrywania w chmurze.

Połączenie przez przeglądarkę jest bezpieczne, a system posiada funkcję zamknięcia pokoju spotkania online. Dzięki temu nikt niepożądany posiadający link do spotkania, nie będzie mógł do niego dołączyć.

Międzynarodowe badania i rozwój wymagają współpracy wielu badaczy, którzy pracują dla różnych instytucji, rozproszonych po całym świecie. System eduMEET upraszcza komunikację w czasie rzeczywistym, działa bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek, nie wymaga specjalnego oprogramowania do działania i może być łatwo wdrażane do obsługi przez społeczność. Jest bezpieczną, stabilną i tanią alternatywą dla rozwiązań komercyjnych. Warto zwrócić uwagę, że uruchomienie własnego serwera eduMEET, jak i korzystanie z aplikacji, jest bezpłatne.

Platforma eduMEET została udostępniona między innymi przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także np. Politechnikę Świętokrzyską i Politechnikę Śląską. Korzystają z niej także GÉANT, CARNet (Chorwacja), KIFÜ (Węgry), KRENA (Kirgistan), a UNINETT hostuje instancję o nazwie letsMeet w Norwegii.

Wideokonferencje jeszcze nigdy nie były tak proste do przeprowadzenia i jednocześnie bezpieczne. Więcej szczegółowych informacji: https://edumeet.org/technical-overview/

Przykładowa usługa (instancja) udostępniona przez PCSS: https://meet.psnc.pl

Gabriela Jelonek, Marcin Dąbrowski