Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Jest zima, to musi być zimno

Na początku przypomnijmy krótko, co kryje się pod nazwą PIONIER.TV. Na platformie www.pionier.tv znaleźć można wyniki najnowszych badań, osiągnięcia najzdolniejszych polskich naukowców oraz ciekawe eksperymenty. Nauki przyrodnicze, badania kosmiczne, najnowsze technologie, sztuka, a nawet kulinaria – tematyka materiałów jest niemal nieograniczona, tak jak sama nauka.

Wróćmy jednak do dzisiejszego tematu, przenosząc się tam, gdzie problem smogu jest najbardziej palący – do Krakowa, a konkretnie do Laboratorium Edukacyjno-Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini pod Krakowem. To właśnie tutaj od ponad 10 lat prowadzone są najbardziej zaawansowane badania nad problemem, który każdej zimy „dusi” – i to dosłownie – mieszkańców Grodu Kraka. Jakie są efekty tej nierównej potyczki? Sprawdźcie, oglądając odcinek „Czasu nauki” o dość baśniowym tytule „Jak walczyć ze smogiem nie tylko krakowskim?”.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/jak-walczyc-ze-smogiem-nie-tylko-krakowskim/

 

W ostatnim czasie temperatura za oknem dość mocno się obniżyła. Efekty „minusowych” wartości na termometrach mogliśmy odczuć nie tylko na własnej skórze, ale także pod stopami, stąpając po zamarzniętej i śliskiej nawierzchni. Tutaj z pomocą, oprócz łopaty, przychodzi nam między innymi sól. Ale dlaczego stosujemy właśnie ten specyfik, by rozprawić się z “lodowiskiem” na chodniku? Z odpowiedzią spieszy fizyka, a konkretnie dr inż. Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej krakowskiej AGH, który „W prostych słowach” wytłumaczy nam czym jest efekt ebulioskopowy.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/w-prostych-slowach/efekt-ebulioskopowy/

 

Od Świąt Bożego Narodzenia minął już niemal miesiąc. Świąteczne ozdoby, w tym bożonarodzeniowe drzewka, znikają z naszych domów, by pojawić się ponownie za rok. Zastanawialiście się jednak kiedyś, czy wyhodowanie idealnej – równomiernie zagęszczonej, symetrycznej, pachnącej lasem – choinki jest możliwe? Na to pytanie w cyklu „Czas nauki” spróbują odpowiedzieć pracownicy Katedry Ekologii i Hodowli Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz pracownicy Nadleśnictwa Nawojowa.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/uniwersyteckie-drzewko-swiateczne/

 

Agnieszka Wylegała