Kategorie
#Ludzie: Co słychać w Klubie PIONIERa?

Jubileuszowe wywiady

Jubileusz postanowiliśmy uczcić realizując programy o historii i zasługach PIONIERa dla polskiej nauki.

Jest rok 1997.

Niemal milion Polaków korzysta z internetu, pierwsze darmowe konta pocztowe mają pojemność 2 MB, a telefony komórkowe już nie przypominają cegły i mają nawet czterokolorowe wyświetlacze. Trzynastoletni Mark tworzy swój pierwszy komunikator, tylko dla rodziny Zuckerbergów, a Google wystartują dopiero za rok.

Fachowcy wiedzą, że dużo się będzie działo, specjaliści i wizjonerzy w Polsce też. Postanawiają zbudować POL-34, szerokopasmową sieć naukową łączącą polskie miejskie sieci komputerowe. Rozbudowywana sieć POL-34 przerodzi się w 2001 roku w jeszcze potężniejszą sieć PIONIER, a przedsięwzięcie okaże się tak udane, że w 2003 roku 22 Jednostki Wiodące powołają do życia Konsorcjum PIONIER.

Jest rok 2023.

Konsorcjum PIONIER obchodzi jubileusz 20-lecia.

To oczywiście przyszłość, ale niedaleka, dlatego już teraz w PONIER.TV rozpoczynamy przygotowania.

Jubileusz postanowiliśmy uczcić realizując programy o historii i zasługach PIONIERa dla polskiej nauki. Już niebawem po naszym pięknym kraju rozjadą się ekipy telewizyjne, by zarejestrować rozmowy z owymi wizjonerami, sprawcami, architektami marki PIONIER.

W pierwszej kolejności będą to nasi prawdziwi pionierzy, czyli ci, którzy w dosłownym znaczeniu tworzyli niegdyś Konsorcjum, a teraz tworzą Klub PIONIERa.

Historia PIONIERa jest długa i bogata w wydarzenia, programy o nim będą więc wymagały wiele pracy i czasu. Dlatego zanim powstaną postanowiliśmy opublikować rozmowy z Pionierami na stronie PIONIER News. Już od września odpowiedzi na pytania typu “ jak doszło do …, kto wpadł na pomysł …, co to jest … i wreszcie, co działo się w Kazimierzu Dolnym, Gliwicach czy Zakopanem?”. Oprócz ciekawych opowieści i kilku smacznych anegdot mamy też nadzieję na zdjęcia z archiwów domowych naszych rozmówców. Takich, jak na przykład fotografia z archiwum dyrektora Cezarego Citko.

Jest rok 1996, już za rok czołowe polskie jednostki naukowe postanowią zbudować sieć POL-34, od dwóch lat działa Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN, która za siedem lat będzie współtworzyła Konsorcjum PIONIER. Tymczasem w Hołnach Meyera …

Na zdjęciu od prawej: inż. Cezary Citko – dyrektor Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej, “ojciec” BIAMAN-u oraz sekretarz w Radzie Konsorcjum PIONIER. W tle: jego jak zwykle zadowoleni goście, Hołny Meyera’ 96.

Ewa Menzfeld