Kategorie
Wstępniak

Pełnoletni PIONIER

Każde urodziny to powód do świętowania, ale i mądrej refleksji. Szczególnie kiedy jubilat obchodzi swoją osiemnastą rocznicę, kojarzoną wprost z osiągnięciem dojrzałości. Tak się niezwykle fortunnie składa, że nasz listopadowy numer wydajemy dokładnie w przeddzień tej niezwykłej daty: dokładnie 18 lat temu, na historycznym spotkaniu przedstawicieli 22 Jednostek Wiodących Miejskich Sieci Komputerowych oraz Komputerów Dużej Mocy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podpisano umowę o utworzeniu Konsorcjum PIONIER.

Nie mogło więc zabraknąć w comiesięcznym newsletterze wspomnień związanych z tym wydarzeniem; dlatego też zapytaliśmy Przewodniczącego Rady Konsorcjum PIONIER, profesora Kazimierza Wiatra, o kilka refleksji. Przypomnieliśmy także kulisy tego wydarzenia w dziale „Z historii PIONIERa” i wydarliśmy kilka kartek z kalendarza ostatnich osiemnastu lat. Ponieważ jednak „dorosły” PIONIER ma także swoje bogate życie dzisiejsze, zajrzeliśmy do sieci LODMAN, odwiedziliśmy nowy kontener w Bydgoszczy (czym jednocześnie zaczynamy „kontenerowy” cykl podróży PIONIERowego GPS po Polsce). Opowiemy o projekcie NEBI, którego celem jest bioobrazowanie na światowym poziomie dzięki podłączeniu do sieci PIONIER; odwiedzimy w końcu na mapie naszego atlasu ośrodki skupione wokół projektu POLFAR/LOFAR.

Życząc osiemnastolatkowi „Sto lat!” nie zatrzymujemy się więc wpół drogi, by skupić się na zdmuchiwaniu świeczek; w końcu Konsorcjum powstało po to, by budować sieć – nośnik wszelkich usług, projektów, serwisów. Polski Internet Optyczny to dynamizm, ciągły ruch, od samego początku idei jego powstania – niech więc życzenia, posłane niejako w biegu danych po światłowodzie, będą dobrym znakiem kolejnych lat dobrego rozwoju!

Damian Niemir