Kategorie
#Technologie: Aktualności

SC 21 – hybrydowo w St. Louis

W tym roku, z powodu nieodpuszczającej pandemii, udział PIONIERa w konferencji Supercomputing’21 przybrał formę całkowicie zdalną. Organizatorzy zdecydowali się w tym roku na formułę hybrydową, stacjonarnie impreza odbywa się w Saint Louis, a w wersji online – na całym świecie.

Tytuł tegorocznej edycji prezentacji, seminariów i wykładów towarzyszącej wystawie HPC to „Science and beyond”. Hybrydowa formuła konferencji wyraźnie podzieliła imprezę na stoiska w Convention Center w St.Louis i te, odbywające się na platformie zdalnej. Na to fizyczne, w St. Louis, zdecydował się ICM; wspólne, wirtualne stoisko prezentowało także Konsorcjum PIONIER wraz z PCSS, gdzie prezentowano rozwiązania i projekty z zakresu obliczeń dużej skali.

Tym razem prezentowaliśmy wspólnie technologie kwantowe (zarówno obliczeniowe jak i komunikacyjne), projekty badawcze tworzone wraz z GEANT w ramach chmury EOSC, oraz infrastrukturalne, dotyczące HPC (PRACE-LAB oraz QCG).

Miło także poinformować, że na najnowszej edycji listy TOP500 znalazły się cztery polskie superkomputery:

  • Altair – pozycja 131 – PCSS,
  • Ares – pozycja 267 – ACK Cyfronet AGH,
  • Tryton Plus – pozycja 426 – CI TASK,
  • Prometheus – pozycja 440 – ACK Cyfronet AGH.

Aż trzy z tych systemów działają w ramach projektu PRACE-LAB, będąc częścią infrastruktury przetwarzania danych, charakteryzującą się niespotykaną dotąd w skali kraju mocą obliczeniową na poziomie aż 16 PFLOPS.

Damian Niemir