Kategorie
Wstępniak

PIONIER News po wakacjach

Nie było nas w lipcu, nie było w sierpniu, ale tak się szczęśliwie składa, że poprzedni numer (czerwcowy) wyszedł na zamknięcie roku akademickiego, natomiast ten, bieżący, otwiera nowy sezon studenckiej, uczelnianej i badawczej pracy. Choć ta ostatnia nie do końca miała przerwę i w letnie miesiące także wiele było nowych osiągnięć w projektach i inicjatywach. Tak czy inaczej, „vivat academia, vivat professores!” rozniesie się po wielu korytarzach już za moment. A my w tym radosnym (gaudeamus!) klimacie spieszymy z aktualnościami z życia Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

Zaczniemy od zajrzenia w historyczne już numery drukowanego periodyku PIONIER Magazine, który był wprost przodkiem naszego obecnego PIONIER News. Pamiętam go bardzo dobrze, w końcu to także moje dziecko (miałem zaszczyt być Redaktorem Naczelnym tego magazynu). W tym klimacie jeszcze mocniej wybrzmi znakomita rozmowa jubileuszowa KielMANu z drem inż. Zbigniewem Senderem oraz drem inż. Marcinem Detką o początkach i perspektywach kieleckiego ośrodka. Odwiedzimy także ZielMAN, ośrodek Miejskiej Sieci Komputerowej z Zielonej Góry. Będzie także trochę technikaliów. „Z szafy inżyniera” wyciągniemy usługę PIONIER LookingGlass, a z szerokiej oferty usług i projektów wyciągniemy na światło dzienne SLICES oraz PRACE-LAB, dla którego przygotowaliśmy nową mapę „atlasu PIONIERa”. Na deser zanurzymy się w kilku multimedialnych materiałach mówiących o „romansie” sztuki z technologią w wykonaniu naukowców i artystów współpracujących z Konsorcjum PIONIER.

A ponieważ w słowach studenckiego hymnu usłyszeć można, że „vita nostra brevis est” (życie nasze krótko trwa), nie warto tracić cennego czasu. Przejdźmy zatem do czytania kolejnego, nasyconego dobrymi wiadomościami z naukowego świata, newslettera, który – aż do kolejnych wakacji – będzie ukazywał się w ostatnich dniach kolejnych miesięcy.

Owocnej lektury,
Damian Niemir