Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Subiektywny wybór

Jednym z cykli, który powstał na początku tzw. produkcji wspólnej jest seria “Nienaukowe pasje naukowców”. Opowiedzieliśmy w niej o kolekcjonerach, malarzach, tancerzach a nawet bokserze czy pani doktor, której pasją są … zapachy.

Ja chciałabym zaproponować odcinek pod intrygującym tytułem “Między dźwiękami jest chemia”. Program ma jeszcze starą, dość archaiczną oprawę graficzną i kilka niedoskonałości realizacyjnych, które teraz nam się już nie zdarzają 🙂  Jest prosty, zrealizowany  w sposób typowo reporterski, nie ma tu więc oryginalnych pomysłów formalnych czy środków stylistycznych. Jest za to niezwykły “bohater”. To kochany przez studentów Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej profesor Piotr Drożdżewski.

Profesor jest nie tylko absolwentem Politechniki, ale skończył też studia w zakresie kompozycji we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Za swoje dzieła otrzymał liczne nagrody, jego utwory były wielokrotnie wykonywane podczas  festiwali i na koncertach kameralnych organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich. Dość powiedzieć, że znalazł się w wydanym w Cambridge opracowaniu „International Who’s Who in Music”, a jego “Ballada” na klarnet i smyczki została nagrana przez Bartłomieja Nizioła.

Profesor Drożdżewski to prawdziwy człowiek renesansu; komponuje, gra na skrzypcach, fortepianie i organach, które własnoręcznie zbudował (!).

Profesor to wybitny specjalista w zakresie chemii koordynacyjnej, kwantowej i spektroskopii, ale w naszym programie to przede wszystkim muzyk, który widzi chemię w dźwiękach i potrafi ją zagrać.

 

https://pionier.tv/wideo/nienaukowe-pasje-naukowcow/miedzy-dzwiekami-jest-chemia/

 

Kolejny cykl “Czas nauki” powstał pod koniec 2016 roku. Poświęcony jest innowacyjnym badaniom i projektom naukowym, przede wszystkim z dziedzin nowych technologii. Wśród dotychczas wyprodukowanych pięćdziesięciu kilku odcinków mnie najbardziej zafrapował jeden. I jest to odczucie przede wszystkim reżysera telewizyjnego i realizatora. “Paliwa z glonów” wyróżniają się bowiem wśród naszych programów właśnie realizacją. Seweryn Niemiec jest tu autorem nie tylko przemyślanych, plastycznych zdjęć, ale i bardzo dobrej ścieżki dźwiękowej. Jest to przykład tzw. projektowania dźwięku; montaż efektów dźwiękowych w wersji stereo, które tworzą swego rodzaju muzykę w tle. Jest to też nasz pierwszy program w 4k, ale Seweryn jest inżynierem (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) i stąd jego innowacyjne, można powiedzieć prekursorskie skłonności.

 

https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/paliwa-z-glonow/

 

Najnowszym cyklem PIONIER.TV jest “Wokół sztuki”, którego tematem jest art&science. Pierwsze odcinki powstały na początku 2020 roku i zostały bardzo dobrze przyjęte w środowisku artystów konceptualnych. I tak zdobyliśmy paru fascynujących znajomych i zaproszenia do kolejnych wspólnych przedsięwzięć, które gwarantują sukces, bo to tzw. “samograje”. Zresztą zobaczcie Państwo sami –  program o rzeźbie/konstrukcji  “Dzeus II”. Powinien Was zainteresować, bo mowa tu o patchu, muzyce generatywnej czy generatorze Marxa. Przede wszystkim jednak opowiada o wyjątkowym artyście. 

Aleksander Janicki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie obecnie wykłada na Wydziale Malarstwa. Prowadzi fundację AYA Found, Galerię i! oraz Aptekę Janicki Gallery. Jest założycielem formacji HiQ – zespołu muzyki intuitywnej, który łączy idee japońskiej poezji haiku ze współczesną sztuką wizualną. Janicki stworzył wiele  instalacji multimedialnych, logotypów marek, czołówek telewizyjnych, scenografii, międzynarodowych prezentacji sztuki polskiej i projektów, m.in. Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Centrum Multimedialnego w Zamku Królewskim na Wawelu. O Aleksandrze Janickim można by jeszcze długo opowiadać. Najlepiej jednak po prostu obejrzeć go w programie wyprodukowanym przez naszych specjalistów od interesującej i zawsze rzetelnej “roboty telewizyjnej”; Jacka i Mariana Przybylskich z krakowskiego Cyfronetu. 

 

https://pionier.tv/wideo/wokol-sztuki/dzeus-ii/

 

 

Ewa Menzfeld