Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Świat według… młodych

„Nauka młodych” (https://pionier.tv/wideo/nauka-mlodych/) to najkrócej – programy właśnie o przyszłości. Ich bohaterami są bowiem młodzi naukowcy, którym nie wystarczają tradycyjne zajęcia w szkole czy na uczelni. Wykraczają poza ściśle określone ramy, przekraczają granice. I to dosłownie…

Wraz z bohaterami odcinka „Studenci z misją” pakujemy walizki i ruszamy do… Kenii. Wszystko za sprawą grupy poznańskich studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego (https://www.ump.edu.pl/), uczestników projektu “Leczymy z Misją”, którzy już po raz drugi wzięli udział w kilkutygodniowym wolontariacie w dwóch szpitalach i sierocińcu w Afryce. Są to studenci kierunków medycznych, którzy podczas wakacji poświęcają swój prywatny czas, by zdobywać doświadczenie zawodowe i jednocześnie, wykorzystując wiedzę nabytą podczas studiów w Polsce, wspomagać miejscowych lekarzy w prostych badaniach i zabiegach. Kamerze Pionier.TV PCSS udało się „złapać” głównego bohatera odcinka – Piotra Filberka – podczas pakowania bagaży.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/nauka-mlodych/studenci-z-misja/

 

Jak podaje wikipedia mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych. Najwięcej przedstawicieli tego gatunku mieszka na Saharze, w jej środkowej części. Zwierzę śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą. Poluje na chrząszcze, ptaki i jaszczurki, zjada też jaja. Rośliny są dla niego źródłem wody, bez której potrafi się obejść naprawdę długo… Po tym zoologicznym wstępnie można odnieść wrażenie, że poniższy odcinek poświęcony będzie zwierzętom. Nic bardziej mylnego. Co prawda w akapicie powyżej pojawia się opis zwierzątka – fenka, ale w 36. odcinku „Nauki młodych” poznać można innego „liska” – wyjątkową grupę młodych ludzi, skupionych wokół koła naukowego, działającego na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, o wdzięcznej nazwie FEnEC.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/nauka-mlodych/rower/

 

Temat łazików pojawił się w wielu materiałach, przygotowanych w ramach pionierowych cykli.  Okazuje się, że konstruowanie specyficznego rodzaju sond kosmicznych, posiadających możliwość poruszania się po powierzchni, na których wylądowały (planety lub księżyca, w planach także planetoid), stało się specjalnością polskich studentów. O niezwykłej popularności tej dyscypliny może świadczyć fakt, że na platformie PIONIER.TV pojawiło się już pięć takich maszyn, stworzonych przez studentów z różnych polskich uczelni. W dzisiejszej propozycji wracamy do „korzeni”, czyli na Politechnikę Świętokrzyską. Na tamtejszym Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn powstał kolejny kosmiczny łazik – IMPULS IV. To z nim studenci z Polski podbijają świat i to w sensie dosłownym.

Zobacz: https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/na-podboj-kosmosu/

 

Agnieszka Wylegała