Kategorie
#Technologie: PIONIERowy GPS

Światłowody w leśnej głuszy

Przyłącze wykonywane jest w postaci ziemnego rurociągu kablowego wraz z umieszczonym w nim kablem światłowodowym. Ciekawostką jest zastosowanie przy budowie techniki tzw. płużenia, eliminującej użycie tradycyjnych koparek – prace realizowane są z wykorzystaniem pługoukładacza.

Zastosowanie tej metody było możliwe zważywszy obszar, w którym zaprojektowano przebieg infrastruktury telekomunikacyjnej przyłącza – niemal w 80% stanowią go lasy.

Układanie rurociągu kablowego za pomocą pługoukładacza znane i stosowane jest od lat. Pozwala na jednoczesne układanie rur rurociągu kablowego, kabla lokalizacyjnego i taśmy ostrzegawczej w bruździe ulegającej całkowitemu zasklepieniu niemal natychmiast po przejściu maszyny. Wszystkie materiały umieszczone są na zwijakach lub bębnach instalowanych bezpośrednio na maszynie i umieszczane są w gruncie na odpowiedniej głębokości.

W efekcie znacznie skraca się czas realizacji prowadzonej inwestycji, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby osób na budowie. Metodę płużenia wykorzystuje się przede wszystkim w obszarach leśnych i rolnych – w terenach, gdzie nie występuje inna infrastruktura podziemna, a ewentualne kolizje są nieliczne. Po zakończeniu teren, gdzie prowadzone były prace nie jest zniszczony a uporządkowanie nie wymaga użycia tylu sił i środków jak w przypadku tradycyjnych metod wykopowych.

Podczas budowy przyłącza do Mikołajek wykorzystywany jest pługoukładacz wibracyjny.

Rafał Jandy