Kategorie
#Ludzie: Z historii PIONIERa

TNC technologicznie

Pierwszym ważnym dla Polski wydarzeniem związanym z konferencją, która odbywała się w październiku 1998 roku w Dreźnie, było przyjęcie (podczas stowarzyszonego z konferencją General Assembly Meeting) PCSS, jako operatora sieci POL-34, do organizacji TERENA w roli Associate Member.

W roku 2004 z kolei, podczas konferencji na Rodos, polskie środowisko naukowe zaproszone zostało do zorganizowania kolejnej edycji właśnie w Polsce, a dokładniej mówiąc w Poznaniu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że konferencja ta była pierwszą organizowaną w państwie Europy Centralnej i pierwszą w historii, gdzie liczba jej uczestników przekroczyła 500 osób. Organizacja wydarzenia na taką skalę wiązała się oczywiście z ogromem pracy i zaangażowania ze strony organizatora. Zadaniu na szczęście udało się sprostać, a 21. edycja konferencji TNC w Poznaniu była bardzo pozytywnie komentowana przez uczestników kolejnej 22. edycji konferencji w Catanii.

Następne lata to okres intensywnego uczestnictwa polskich przedstawicieli i PIONIERa w kolejnych konferencjach (2007-Lyngby, 2008-Brugia, 2009-Malaga, 2010-Wilno, 2011-Praga, 2012-Reykjavik, 2013-Maastricht, 2014-Dublin, 2015-Porto), w których wygłosili oni wiele referatów, brali udział w skojarzonych wystawach i czynnie uczestniczyli w grupach roboczych organizacji TERENA.

Podczas konferencji w Pradze, w maju 2016 roku PIONIER, za pośrednictwem PCSS, stał się partnerem technologicznym tego wydarzenia. Od tego momentu, bazując na doświadczeniach usługi telewizji PlatonTV, co roku (2017-Linz, 2018-Trondheim, 2019-Tallinn) realizował on m.in. audiowizualne przygotowanie konferencji, w tym opracowanie graficzne i multimedialne sesji plenarnych oraz koordynację sesji otwierających i zamykających, a także, w specjalnie przygotowanym na tę okazję studio, przeprowadzał wywiady z interesującymi gośćmi i uczestnikami konferencji. PCSS prowadził również oficjalny serwis konferencji, system rejestracji, realizował telewizyjną stronę sesji w sali plenarnej. Od 2019 roku uczestnikom TNC towarzyszy także aplikacja Conference4me, opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS.

Polska aktywność w środowisku sieciowym jest zauważana i doceniana. W czerwcu 2017 roku, podczas konferencji w Linz, polscy naukowcy – mgr inż. Maja Górecka-Wolniewicz i dr Tomasz Wolniewicz otrzymali prestiżową nagrodę GÉANT Community Award 2017 za pracę na rzecz społeczności GÉANT oraz wieloletni wkład we wspólne projekty środowiska, w szczególności za ich udział w rozwój eduroam i eduGAIN. A Bartłomiej Idzikowski z Działu Nowych Mediów PCSS (współtwórca oprogramowania eduMEET), podczas zorganizowanej w dniu 11. czerwca 2020 roku wirtualnej sesji, został laureatem nagrody Medal of Honour, przyznawanej corocznie przez Fundację im. Karela Vietscha. Sesja ta zastępowała, ze względu na pandemię, konferencję TNC 2020, która pierwotnie odbyć się miała w brytyjskim Brighton.

A ponieważ sytuacja pandemiczna na świecie nadal się utrzymuje, w roku 2021 organizatorzy konferencji TNC zapowiedzieli kolejną jej edycję w trybie on-line. Odbędzie się ona w dniach 21-25. czerwca 2021, gdzie do współpracy w tym wydarzeniu zaproszony został również zespół PCSS. Portal rejestracyjny jest już otwarty pod adresem https://tnc21.geant.org/.

Zapraszamy więc do zgłaszania swojego udziału i do wirtualnego zobaczenia już wkrótce.

Wspomnienia o przeszłych konferencjach przywołaliśmy między innymi po to, aby zaproponować ich uczestnikom odszukanie w swojej dokumentacji zdjęć z udziału w tych wydarzeniach i wzbogacenie nimi naszej Mediateki.

Katarzyna Siudzińska