Kategorie
#Ludzie: Z historii PIONIERa

Wyjście awaryjne, czyli konferencja z przygodami

Pomysł na współrealizację serii konferencji TNC (The Networking Conference) powstał w czasie sesji otwierającej inną konferencję – Internet2 Global Summit 2016 w Chicago. Gyöngyi Horváth –  ówczesna organizatorka konferencji z ramienia GÉANT – wyraziła płonne, jak się jej wydawało, życzenie: aby TNC mogło wyglądać podobnie. – W czasie przerwy już omawialiśmy szczegóły – jak zrobić to nawet lepiej w ramach współpracy GÉANT , NORDUnet oraz PCSS – mówi Bartłomiej Idzikowski.

Od tego czasu co roku PCSS wspólnie organizuje kolejne edycje TNC, z jedną przerwą pandemiczną oraz jedną wersją całkowicie online, ze studiami realizacyjnymi w Poznaniu i Amsterdamie.

Każda z konferencji TNC jest inna, ma swoje specyficzne cechy, wymagania i charakter. Związane jest to z różnymi lokalizacjami i lokalnymi gospodarzami konferencji (NREN wspierany przez lokalną firmę „eventową”).

TNC23 to zdecydowanie najtrudniejsza pod kątem organizacyjnym edycja konferencji. Konieczność wywozu sprzętu poza granice Unii Europejskiej wiązała się z dużą ilością formalności celnych, gwarantujących powrót sprzętu na teren wspólnoty. Z tego zdawaliśmy sobie sprawę. Natomiast nie byliśmy w stanie przewidzieć, że ciężarówka będzie miała spore problemy na wielu granicach i ostatecznie nie zostanie przepuszczona przez Macedonię Północną w kierunku Albanii. Pozostał czasochłonny objazd przez Grecję, ale powrót na teren Serbii był też niemożliwy. Ciężarówka utknęła na długie godziny, a po rozwiązaniu problemu transport utknął ponownie – tym razem przy wyjeździe z Grecji.

Przez cały czas nie było pewności, że sprzęt dotrze na czas. W pewnym momencie wydawało się wręcz pewne, że nie dojedzie w ogóle lub ze zbyt dużym opóźnieniem. Kreatywność zespołu została wystawiona na próbę – konieczne było przygotowanie wersji awaryjnej, mocno ograniczonej do sprzętu dostępnego od lokalnych dostawców.

Całe szczęście feralny transport ostatecznie dotarł pod Palace of Congress w stolicy Albanii. Bardzo opóźniony, ale dotarł. Zespół rzucił się do pracy, aby nadrobić stracony czas, poświęcając nawet godziny nocne na montaż, konfigurację oraz uruchomienie całej infrastruktury: ekranów LED, oświetlania, nagłośnienia, kamer, …

Klamrą zamykającą transport sprzętu na TNC23 okazały się kolejne problemy celne. Tu jednak było więcej czasu na ich rozwiązanie.

Kolejna edycja konferencji, czyli TNC24, powinna być znacznie prostsza, przynajmniej jeśli chodzi o organizację części logistycznej. Lokalizacja w Unii Europejskiej, a konkretnie w malowniczym Rennes we francuskiej Bretanii. Niesamowicie odnowione centrum konferencyjne Le Couvent des Jacobins to dawny klasztor z XIV wieku, położony w samym sercu historycznego centrum Rennes.

Obecnie zabytkowe pomieszczenia klasztoru należą do miasta Rennes i stanowią imponujące miejsce na organizację konferencji i wydarzeń. Grand Auditorium może pomieścić do 1200 osób.

Bartłomiej Idzikowski