Kategorie
#Technologie: Aktualności

historia.pionier.net.pl

Od lat 90-tych poprzedniego stulecia, kiedy najpierw powstawały Jednostki Wiodące, następnie infrastruktury sieci miejskich, łączenie ich kolejnymi generacjami sieci szkieletowej POL-34/155/622, aż po pierwsze odcinki nowej, światłowodowej sieci PIONIER. Wszystko na jednej mapie Polski i osi czasu podzielonej na projekty, usługi, MAN, Konsorcjum i infrastrukturę. Na start – blisko 120 różnych punktów całej ponad trzydziestoletniej historii sieci.

Chcesz zobaczyć jak wyglądała infrastruktura PIONIERA w drugiej połowie 2005 roku? Kiedy uruchomiliśmy wyjście zagraniczne do Hamburga? Kiedy odbyła się pierwsza PIONIERowa konferencja i3? A może chcesz wyświetlić wszystkie wydarzenia w postaci kalendarium powiązane z konkretnym ośrodkiem MAN? Dzięki nowemu serwisowi wszystkie te dane w interaktywnej postaci są osiągalne za jednym kliknięciem. Mapa Polski synchronizuje się z wyświetloną pod nią linią czasu pokazując wersję sieci z konkretnego momentu historii; mapę można przybliżyć by kliknąć w konkretne miasto – Partnera Konsorcjum. Lewa strona serwisu wyświetla opis powiązanego z kalendarzem wydarzenia udostępniając galerię zdjęć czy ilustracji – podstawowy zestaw obrazów, których pełna kolekcja znajduje się dla zalogowanych użytkowników w serwisie Mediateki.

Serwis historia.pionier.net.pl póki co nie jest dostępny publicznie; prapremierowa odsłona serwisu miała swoje miejsce podczas końcoworocznego spotkania online Rady Konsorcjum PIONIER. Wersja dla Konsorcjantów PIONIERA ujrzy światło dzienne pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku, po konsultacjach i uzupełnieniach treści. Oczywiście, serwis jest przygotowany na ciągłe, dodatkowe poszerzanie zawartości o kolejne wydarzenia, kamienie milowe historii poszczególnych sieci miejskich i wiązanie interakcji z miejscami i datami, stąd zaproszenie do współtworzenia tego kompletnego internetowego albumu.

 

 

Na koniec 2021 roku, po dwudziestu latach od podpisania porozumienia traktującego o założeniach budowy ogólnopolskiej sieci optycznej łączącej 21 światłowodowych akademickich sieci MAN, aż cztery usługi stanowią informacyjne źródło wiedzy o dziele sieci PIONIER: multimedialny zbiór mediateki, serwis informacyjny, na bazie którego co miesiąc ukazuje się nasz PIONIER News, nowy portal PIONIERa, który zastąpi wysłużoną stronę oraz interaktywna mapa wydarzeń: historia.pionier.net.pl.

Damian Niemir