Kategorie
Wstępniak

PIONIER na lato

W kalendarzu zawitało lato, a zatem i my przechodzimy w wakacyjny tryb. Dzisiejszy, 13. numer newslettera PIONIER News, przygotowaliśmy z myślą o najbliższych miesiącach. Mamy zatem dla Państwa wiele artykułów związanych z funkcjonowaniem Polskiego Internetu Optycznego PIONIER i informujemy, że kolejne wydanie ukaże się w ostatnią środę września.

Zaczynamy od informacji, że mamy dla Państwa nową rubrykę. Tomasz Szewczyk rozpoczyna dziś cykl, w którym prezentować będziemy to, co… znajduje się na pulpitach administratorów sieci! Mamy nadzieję, że te teksty przypadną Czytelnikom PIONIER Newsa do gustu i staną się inspiracją do przesyłania do redakcji własnych spostrzeżeń na ten temat!

Mamy dziś także ciekawą relację Damiana Niemira z włoskiego Triestu. To właśnie tam, po dwóch latach przerwy związanej z pandemią, największa konferencja sieci naukowo-akademickich w Europie wróciła w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Wraz z nią PCSS i Konsorcjum PIONIER powróciły na towarzyszącą konferencji wystawę!

W dzisiejszym numerze przygotowaliśmy dla Państwa dwa wywiady. Pierwszy przeprowadziliśmy z dr. inż. Robertem Sotem, który od początku roku pełni funkcję dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, drugi z Adamem Dziadoszem, który kieruje Centrum Zarządzania RMSK Politechniki Rzeszowskiej. Polecamy lekturę tych rozmów!

Czarne scenariusze dotyczące poważnych zakłóceń funkcjonowania infrastruktury informatycznej Ukrainy i krajów zachodu, osiągniętych za pomocą cyberataków, póki co się nie ziściły. Ale wojna trwa nadal i dr inż. Maciej Miłostan przygotował dla Czytelników PIONIER Newsa czwarty odcinek materiały o cyberbezpieczeństwie, który serdecznie polecamy.

Gabriela Jelonek jest z kolei autorką tekstu na temat uruchomienia bezpiecznego łącza Poznań-Warszawa, zebrała także wszystkie informacje na temat szkoleń, które w ciągu najbliższych miesięcy odbędą się w zdalnej formie. Warto zajrzeć i skorzystać.

Konsorcjum PIONIER w 2023 roku świętować będzie jubileusz, do którego już rozpoczęły się przygotowania. Szczegóły tego tematu zdradza Ewa Menzfeld, która była również w Białymstoku i przywiozła stamtąd dla Państwa bardzo interesujący materiał na  temat ekipy telewizyjnej. Serdecznie polecamy!

Dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Opolskiego Marek Ganczarski przybliża na łamach historię jednostki i opowiada o tym, która z czterech działających na Uniwersytecie Opolskim usług w oparciu o sieć PIONIER, sprawdziła się najlepiej w okresie pandemii.

Katarzyna Siudzińska zerknęła znów do historii i znalazła wydarzenia, które przed laty miały miejsce właśnie w czerwcu oraz przygotowała artykuł pt. Miesiąc dobrych początków, w których pisze właśnie o tym, co dobrego działo się w czerwcu.

W 13. numerze newslettera mamy dla Państwa także nową mapę oraz informację na temat tego, gdzie znaleźć można wszystkie dotychczas przygotowane.

Miłej lektury oraz wspaniałego odpoczynku,
Magdalena Baranowska-Szczepańska