Kategorie
Wstępniak

PIONIER News: na bieżąco i gorąco!

Trzeci numer naszego newslettera, ukazuje się w wyjątkowo upalnym czasie i przynosi same gorące newsy i relacje! Zapraszamy do ich lektury, bo kolejny numer PIONIER News ukaże się po wakacyjnej przerwie, czyli w ostatnią środę września.

Na początku wspominamy czerwcowe wydarzenia sprzed dwudziestu laty, gdy rozpoczynała się budowa sieci PIONIER. Czy wtedy było równie upalnie, jak teraz? Tego nie pamiętamy, ale Katarzyna Siudzińska przypomina wszystkie etapy, negocjacje, wizje i prace, które włożono, by sieć zadziałała.

Prezentujemy dziś także parę najciekawszych propozycji prosto z platformy pionier.tv., a z dr. Tomaszem Wolniewiczem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który gości dziś w rubryce “Trzy pytania do…”, rozmawiamy o mobilnej rejestracji w ramach ERASMUS+.

Damian Niemir relacjonuje kolejny gorący temat. Chodzi o zakończoną parę dni temu konferencję TNC21 – The Networking Conference. To istotne dla świata nauki wydarzenie odbywało się po raz pierwszy całkowicie online, a hasłem przewodnim było „Making Waves”.

W dzisiejszym wydaniu nie zabraknie również tematów technologicznych. Z tekstu Krzysztofa Kołata, ukazującego się w cyklu „Z szafy inżyniera”, można się dowiedzieć ile kilometrów linii napowietrznych zainstalowano w sieci PIONIER, a Gabriela Jelonek opisuje, powstałą w celu rozwoju infrastruktury i dostępu do wiedzy dla szerokiego grona użytkowników, Europejską Chmurę Otwartej Nauki (EOSC – European Open Science Cloud). W którym kierunku prowadzony jest jej rozwój? O tym przeczytać można wewnątrz numeru.

Piszemy także o wiodącym, europejskim projekcie, który przyczynia się do rozwoju badań naukowych oraz innowacji. Mowa oczywiście o GÉANT GN4-3. Przygotowaliśmy również plakat NLPQT do wydruku.

Na koniec przypominamy raz jeszcze, że czekamy na sygnały od Czytelników, których na kolejny numer newslettera, zapraszamy  w ostatnią środę września!

Życząc miłego wakacyjnego odpoczynku, życzymy również dobrej lektury,
Magdalena Baranowska-Szczepańska