Kategorie
#Technologie: Włącz PIONIER.TV

Telewizja pełna nauki

Jak w prostych słowach opisać DNA? Czy w domowym zaciszu można skonstruować robota? Czym jest „widzenie maszynowe” i jak będzie wyglądać kino przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w cyklach PIONIER.TV, które mają za zadanie przybliżyć, jak najszerszemu gronu odbiorców, świat polskiej nauki. Znajdziemy tam materiały o niezwykle zróżnicowanej tematyce.

PIONIER.TV to platforma stworzona do produkcji i udostępniania materiałów wideo o tematyce naukowej, korzystająca z dorobku Platon TV – jednej z pięciu usług wdrożonych w sieci PIONIER w ramach projektu „Platforma Obsługi Nauki PLATON – Etap I: Kontener usług wspólnych”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt realizowany był przez partnerów zrzeszonych w Konsorcjum PIONIER – operatorów Miejskich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwiała produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalne telewizyjne studia produkcyjne.

Cykle programowe PIONIER.TV, popularyzujące polską naukę, miały swoją premierę w kwietniu 2016 roku. Pojawiło się wówczas siedem oryginalnych formatów, które z czasem ewoluowały, by w lutym ubiegłego roku pojawić się na zupełnie nowej, atrakcyjnej wizualnie i opartej o innowacyjne funkcjonalności, platformie.

Obecnie na www.pionier.tv znaleźć można siedem tematycznych serii, prezentujących wyniki badań i projektów naukowo-badawczych, sylwetki i osiągnięcia wybitnych postaci akademickich oraz najzdolniejszych studentów, ciekawe eksperymenty oraz infrastrukturę badawczą, pozwalającą podejmować wyzwania współczesnej nauki w Polsce. W niedalekiej przyszłości planowane jest powstanie kolejnych cykli, będących odpowiedzią na nieustannie zmieniającą się rzeczywistość.

Dziś chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka materiałów, poruszających nie tylko aktualne zagadnienia, ale także pokazujących, że nauka wpływa na liczne aspekty życia codziennego.

W jednym z odcinków niedawno powstałego cyklu PIONIER.TV zatytułowanego „Czas nauki”, przygotowanym przez zespół telewizyjny z Centrum Multimedialnego Politechniki Łódzkiej, możemy z bliska przyjrzeć się produkcji ogniw fotowoltaicznych. Czym różnią się od tych, które już znamy? Są elastyczne. Dr inż. Katarzyna Znajdek z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej prowadzi badania nad usprawnieniem efektywności pozyskiwania energii przez użycie elastycznych paneli fotowoltaicznych. Jakie rozwiązania zastąpi oraz jakie korzyści przyniesie ten innowacyjny projekt? Odpowiedź znajdziemy w materiale:

https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/elastyczne-ogniwa-fotowoltaiczne/

 

„Wokół sztuki” to najmłodsze „dziecko” PIONIER.TV – cykl ten bowiem miał swoją premierę wraz z nową odsłoną platformy (w lutym ubiegłego roku). Powstał on z potrzeby zaprezentowania coraz częściej spotykanych związków sztuki i nowych technologii. Jak się okazuje, połączenie tych dwóch – wydawałoby się na pierwszy rzut oka – skrajnie odmiennych dziedzin, przynosi wiele zaskakujących, a co najważniejsze, praktycznych rozwiązań. Nie inaczej jest w materiale zatytułowanym „Lalki w VR”, zrealizowanym przez zespół Jacka Przybylskiego z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Bohaterem odcinka jest Bartosz Ługowski – artysta rzeźbiarz, student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autor projektu, łączącego rzeźbę figuratywną z technologiami AR i XR. Zapraszamy na materiał, który nie tylko łączy art & science, ale także stolicę Wielkopolski z Grodem Kraka.

https://pionier.tv/wideo/wokol-sztuki/lalki-w-vr/

 

„Przemysł 4.0” odmieniany jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego – Czwarta Ewolucja Przemysłowa staje się faktem. Na platformie PIONIER.TV nie mogło zabraknąć tego tematu. Zagadnienie wykorzystywania automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych podejmuje odcinek, przygotowany przez ośrodek z Kielc, a konkretnie z Politechniki Świętokrzyskiej. Sprawdźmy, jak w świetle nowego spojrzenia na przemysł, wygląda m.in. proces produkcyjny.

https://pionier.tv/wideo/czas-nauki/przemysl40/

 

Ostatnią, ale nie mniej ciekawą niż pozostałe, propozycją jest jeden z odcinków cyklu „W prostych słowach”. Cykl ten uważany jest za najbardziej popularnonaukowy wśród tych, które pojawiają się na platformie. Powstał on bowiem jako swego rodzaju „ilustracja” do ciekawych haseł i zagadnień. Naukowiec lub specjalista z danej dziedziny, stara się je opisać w sposób najprostszy z możliwych. Tak powstał odcinek „Widzenie maszynowe”, w którym dr hab. inż. Paweł Forczmański z Katedry Systemów Multimedialnych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, oprócz tytułowego zagadnienia, wyjaśnia m.in. kwestię rozpoznawania wzorców. Materiał przygotował Seweryn Niemiec z Akademickiej Miejskiej Sieci Komputerowej ze Szczecina.

https://pionier.tv/wideo/w-prostych-slowach/widzenie-maszynowe/

 

Agnieszka Wylegała